29 listopada 2022 roku, w Domu Kultury „Wygoda”, przy ulicy Koniecpolskiej 14, w Warszawie, o godzinie 12.30 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Dzieje Rodu Szembeków i Fredrów”, autorstwa prezesa zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Władysława Szeląga.
Wystawa będzie możliwa do obejrzenia 20 stycznia 2023 roku. Przedstawia dzieje trzech wybitnych Rodów w Dziejach Polski: Szembeków, Fredrów i Szeptyckich – wzajemnie skoligaconych „więzami krwi”. Ród Szembeków został sprowadzony do Polski z Niemiec, w XVI w. przez Króla Zygmunta Starego i wydał dla Polski wielu zasłużonych Przedstawicieli w Dziejach Ojczyzny – dygnitarzy, duchownych i świeckich.
Na terenie Niemiec, jak podają heraldycy, Ród ten otrzymał tytuł i klejnot szlachecki w 813 roku, za czasów Karola Wielkiego. Świadczy o tym dyplom szlachecki dla rycerza Henryka Schönenbeka, wydany w 1313 roku. Choć korzenie rodu Szembeków wywodzą się z Niemiec, to ród ten całkowicie przyjął wspaniałą Kulturę Polski i Jej wiarę Polskiego Kościoła Katolickiego. Całkowicie się spolonizował.
Podczas zwiedzania wystawy, warto zatrzymać się przy planszy przedstawiającej postać wielce zasłużonego Generała Dywizji Piotra hr. Szembeka. Był On uczestnikiem kampanii napoleońskiej, ale najbardziej znany jest z walk o Wolną i Suwerenną Polskę, w czasie Powstania Listopadowego, gdzie zasłużył się w ciężkich bitwach pod Wawrem i Olszynką
Grochowską z rosyjskimi wojskami zaborczymi. Co prawda bitwy te nie przesądziły losów Powstania Listopadowego, ale uratowały ludność Warszawy przed rzezią, ze strony rosyjskich żołdaków.
– W roku 2005 z inicjatywy naszego Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, powstał Głaz z pamiątkową tablicą, poświęconą pamięci Generała Dywizji Piotra hr. Szembeka, w Alei Chwały Powstania Listopadowego, na terenie Olszynki Grochowskiej w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy. Pamięć Generała uczciliśmy również jako Towarzystwo, wnioskując z mej inicjatywy nadanie Szkole Podstawowej – mówi Władysław Szeląg.
Podczas zwiedzania wystawy, warto zatrzymać się również przy planszy przedstawiającej postać wielce zasłużonego dla Polski, Aleksandra hr. Fredry, uczestnika walk o Wolną i Suwerenną Polskę jako młodzieńca 16 letniego,
ale i znanego komediopisarza polskiego i autora wielu uznanych utworów literackich.
– Cieszy nasze Towarzystwo Historyczne im. Szembeków fakt, że z wniosku w imieniu Towarzystwa do Pani Marszałek Sejmu R.P. Elżbiety Witek, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowił dnia 22 lipca 2022 roku, bez głosów sprzeciwu, „Rok 2023 Rokiem Aleksandra hr. Fredry”. Również jako Prezes Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, wnioskowałem wcześniej, nadanie zarówno Liceum Ogólnokształcącemu nr 81 w Warszawie, i Szkole Podstawowej nr 34 w Częstochowie, imienia Aleksandra hr. Fredry – dodaje Władysław Szeląg.
W 2023 roku Towarzystwo Historyczne im. Szembeków oraz Nowodworski Ośrodek Kultury organizują już VII Edycję Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego, pt. „Aleksander hr. Fredro w malarstwie i rysunku”. Przeznaczony on jest
w szczególności dla młodzieży polskiej, dla rozwoju jej talentów, ale i do nauki pięknej Historii Polski i osobowego rozwoju. Towarzystwo Historyczne im. Szembeków już od 32 lat swego istnienia, organizuje, wystawy, konkursy, konferencje, przypominające w szczególności zasłużony w dziejach Polski ród Szembeków, ale i rody z nim skoligacone jak Fredrów i Szeptyckich.
1 komentarz
Oglądałam wystawę w Rembertowie. Bardzo ciekawa, choć niedoświetlona. Jeśli ktoś z Częstochowy zechce ją obejrzeć i dotrze na Olszynkę Grochowską, warto, by przeszedł się Aleją Chwały (ul. Traczy od Chełmrzyńskiej do mogiły powstańczej). Na polu bitwy do dziś wykopywane są ludzkie kości. Zginęło tam ponad 7 tys. powstańców. Co roku w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego i w rocznicę bitwy pod Olszynką organizowane są tam uroczystości – dbają o to rodziny Melaków i Wasiów. Pozdrawiam, Ewa Tomaszewska