Zamek w Olsztynie ma już 700 lat
Dokładnie siedem wieków upłynęło od czasu, kiedy o warowni – wtedy nazywanej zamkiem Przemiłowice – wspomniano po raz pierwszy w dokumentach sądowych. Spisane 20. lipca 1306 roku akta procesu, wytoczonego przez arcybiskupa Jakuba Świnkę biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie, stanowią świadectwo, iż gród ten musiał być jednak wybudowany znacznie wcześniej.
8. stycznia 2006 r. w gminie Olsztyn zainaugurowano rok jubileuszowy. Z okazji urodzin zamku odbyła się uroczysta sesja w Urzędzie Gminy, podczas której wykład o historii zamku wygłosił dr Marceli Antoniewicz. Spotkanie było również okazją do pochwalenia się osiągnięciami ostatniego roku oraz planami na najbliższą przyszłość. Oprócz tego w olsztyńskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów polskiej sceny operowej i operetkowej.
W tym samym czasie na zamkowych błoniach trwała impreza, związana z obchodami, ale połączona dodatkowo z XIV Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od rana na ulicach Olsztyna można było spotkać młodych wolontariuszy kwestujących na rzecz Fundacji WOŚP. Na scenie ustawionej pod zamkiem wystąpiły zespoły muzyczne Maraton i T.A.J.K.A. oraz olsztyńscy gimnazjaliści – Michał Mrocheń i Batłomiej Ciura. Kolędiadę ludową pamięci Marka Perepeczki wystawili artyści olsztyńskiego Teatru Stodoła wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skrajnicy. Gwiazdą wieczoru był Robert Janowski, który poprowadził ze sceny licytacje. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się medale, obrazy i kalendarze upamiętniające rocznicę, gadżety przekazane przez Fundację WOŚP oraz liczne przedmioty, którymi obdarowali nas sponsorzy naszej imprezy.
Kwota, jaką udało się uzbierać tego dnia, to 10 tysięcy 394 zł 96 gr. oraz 1,86 euro.
R