PATRIOTYCZNA EDUKACJA. O Rotmistrzu Pileckim w Zespole Szkół Ekonomicznych


10 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie odbyło się czwarte spotkanie realizowanego przez szkołę projektu „Ocalmy od Zapomnienia”, który przybliża młodzieży prawdę o niemieckich obozach koncentracyjnych. Tym razem tematem lekcji historii była wyjątkowa postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, który dobrowolnie stał się więźniem obozu Auschwitz-Birkenau i odsłonił światu okrucieństwo niemieckiego ludobójstwa, dokonane w obozach koncentracyjnych. Gościem honorowym spotkania był prawnuk Rotmistrza – Krzysztof Kosior, który przyjechał w zastępstwie córki Rotmistrza – Zofii Pileckiej.

– Projekt „Ocalmy od Zapomnienia” realizujemy od ubiegłego roku przy wielkiej, nieocenionej pomocy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Impuls do historyczno-patriotycznej edukacji dał mi pan wicedyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk, który zawsze przyjeżdża na nasze spotkania. Musimy ciągle mówić i przypominać o tym, co działo się w obozach. Tu bardzo ważne są szczerość i prawda, gdyż ciągle stykamy się ze strony zagranicznych polityków i mediów z kłamstwami i przekłamaniami. Słyszymy o polskich obozach koncentracyjnych. Polsce i Polakom chce się przypisać działania Niemców i Hitlera – mówi dyr. Zespołu Szkół Ekonomicznych Maciej Trzmiel.
Jednak źródło powstania przedsięwzięcia tkwi w osobie Michała Preislera, wujka dyrektora Macieja Trzmiela. Pan Michał przeżył obóz Auschwitz-Birkenau, gdzie był więźniem z numerem 22213. To on opowiedział Maciejowi Trzmielowi o pobycie w niemieckim obozie koncentracyjnym. O tym jak każdy dzień był bolesny i niepewny, bo tylko nielicznym z milionów osób udało się przejść tę gehennę.
W ramach projektu „Ocalmy od Zapomnienia” odbyły się spotkania: w szkole z panem Michałem Preislerem oraz w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II z przyjaciółką papieża Jana Pawła II – pani doktor Wandą Półtawską. Lekcję historii w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zorganizował dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski, wielki przyjaciel Zespołu Szkół Ekonomicznych. Kolejna odsłona projektu dotyczyła historii obozu i muzeum Stutthof, o którym opowiedział kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof dr Marcin Owsiński. Wielkim dla młodzieży przeżyciem był temat kolejnego spotkania, czyli Powstanie Warszawskie. – To było dotknięcie żywej historii. O tragizmie Powstania opowiadali uczestnik Powstania pan Bogdan Bartnikowski, więzień obozu Auschwitz-Birkenau oraz i przedstawiciel Muzeum Powstania Warszawskiego, pan dr Karol Mazur – dodał dyr. Trzmiel. Szkoła przygotowała także wystawę, na której zaprezentowano repliki, związane z życiem obozowym.
Wizyta prawnuka rotmistrza Witolda Pileckiego stała się dla młodzieży ważnym doświadczeniem. – Nasza szkoła stawia duży nacisk na aspekt historycznej edukacji, jesteśmy bardzo zadowoleni, że propagujemy takie postaci jak Rotmistrz Pilecki. Wielkie chapeau bas dla naszego pana dyrektora, który z tak dużym zaangażowaniem stara się w nas kształtować patriotyczne postawy. Rotmistrz Pilecki jest dla wielu młodych osób autorytetem. Poprzez swoją bohaterskość i mądrość zasłużył się dla ukazania prawdy historycznej. Niestety za takimi uczynkami często stoi wielka ludzka tragedia i takim przykładem jest niesprawiedliwa śmierć Rotmistrza Pileckiego, stracenie przez komunistyczną władzę Polski Ludowej. Dzisiaj swój patriotyzm możemy pokazywać poprzez dojrzałą postawę, uczenia się na błędach historii, aby ich nie popełniać. Myślę jednak, że w momencie zagrożenia naszej ojczyzny każdy by poszedł bronić jej granic. Polacy to bojowy naród, kochający swą ojczyznę. Patriotyzm to budowanie większego grona, które zawsze będzie zwarte i gotowe do obrony ojczyzny – powiedział „GCz” Mikołaj Głąb z klasy I g.
Jego koleżanka z klasy Julia Oleśkiewicz, podkreśla, że z ochotą podejmuje się współpracy przy projektach mówiących o historii Polski. – To nasz obowiązek. Od dawna interesuję się historią okresu drugiej wojny światowej i cieszę się, że w naszej szkole realizuje się tak wiele przedsięwzięć poruszających tę tematykę. Jestem uczennicą tej szkoły od pół roku, więc nie uczestniczyłam w poprzednich spotkaniach, ale to dzisiejsze, ze względu na postać Rotmistrza Pileckiego jest dla mnie szczególnie ważne. Takie odważne postacie powinni być autorytetem dla młodych ludzi. Pokazują jak trzeba postępować, że źródło człowieczeństwa tkwi w odwadze, że warto poświęcać się dla innych i dla swojego kraju. Oni swoim przykładem uczą nas patriotyzmu, że trzeba pamiętać o dawnych bohaterach, o tym co robili dla Polski. Kultywowanie pamięci o ludziach czynu, ludziach, którzy za ojczyznę oddali swoje życie jest oznaką naszego patriotyzmu – mówi Julia Oleśkiewicz.

Lekcji historii o Rotmistrzu Pileckim towarzyszyła wystawa, przygotowana przez Marię i Pawła Kubiszewskich.

fot.

Julia Oleśkiewicz i Mikołaj Głąb z klasy I g pomagali przy organizowaniu uroczystości

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *