Lekcja pamięci historycznej… o niemieckich obozach zagłady


7 marca 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych po raz kolejny odbyła się lekcja historii w ramach realizowanego przez szkołę projektu „Ocalmy od Zapomnienia”.

Uroczystość, rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Młodzież przypomniała historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady powstałych w Europie i na okupowanych ziemiach polskich. Uczennica kl. II e Justyna Maciejewska wykonała autorską piosenkę nawiązującą do historii pobytu w obozie Auschwitz nieżyjącego już Michała Preislera – prywatnie krewnego dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych Macieja Trzmiela. Dyrektor Trzmiel przekazał na rzecz Muzeum Auschwitz pamiątkę – film przedstawiający relację świadka historii więźnia obozu KL.
Gośćmi honorowymi spotkania byli: wicedyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Andrzej Kacprzyk oraz kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof dr Marcin Owsiński, który przedstawił prezentację dotyczącą historii obozu i muzeum Stutthof.
– Zależy nam na budowaniu świadomości młodzieży. Większość z nas, również ludzi dorosłych, o obozach koncentracyjnych myśli z perspektywy fizycznej, w kategoriach drutów, baraków, kominów. Podczas spotkań edukacyjnych staramy się uświadomić, że to ludzie są bohaterami tych miejsc kaźni. Setki tysięcy ludzi, których spotkało prześladowanie ze strony ideologii uznano ich za przeciwników, bo byli Polakami, Żydami, wyznawali inną religię. To jest kluczem, żeby w tej naznaczonej tragedią przestrzeni zobaczyć pojedynczego człowieka. Jego wzrok, oczy, spojrzenie. I uzmysłowić sobie, że wtedy, kiedy spotkała go ta wielka próba i cierpienie, kiedy stał się bohaterem tej bolesnej historii, był najczęściej w wieku tej młodzieży, z którą się dzisiaj spotykamy. Często zapominamy, że świadkowie tej tragedii, dzisiaj blisko stuletnie osoby, mieli wówczas po kilkanaście lat. Młodzi ludzie pytają często o to techniczną stronę funkcjonowania takich obozów, ale także chcą wiedzieć kim byli ludzie, których mordowano w obozie. Wówczas konkretnie pokazujemy, że była to młoda dziewczyna, mały chłopiec, ich rodzice, dziadkowie. Ludzie z miasta i ze wsi. Tacy jak my dzisiaj – mówi dr Marcin Owsiński. Jak podkreśla permanentne uświadamianie młodych ludzi o tragedii wojny daje nadzieję uniknięcia kolejnych konfliktów zbrojnych, aczkolwiek historia pokazuje, że człowiek wolno uczy się tej świadomości i ciągle mamy do czynienia z wojnami na świecie.
– Projekt „Ocalmy od Zapomnienia” realizujemy od ubiegłego roku. 16 maja zaprosiliśmy do współpracy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Udało się nam wypożyczyć repliki, które były związane z życiem obozowym. Dzisiaj nastąpił wielki finał pierwszego etapu przedsięwzięcia i otwarcie drugiego, który dotyczy kolejnego obozu Stutthof w Sztutowie. To niezwykłe ważne, że przedstawiciele muzeów istniejących na terenie obozów przyjeżdżają do nas, by mówić o tym, co działo się w obozach. Tu bardzo ważne są szczerość i prawda. Co rusz, ze strony zagranicznych polityków i mediów, słyszymy o polskich obozach koncentracyjnych. Polsce i Polakom chce się przypisać działania Niemców i Hitlera. Mówienie o polskich obozach zagłady jest paranoją i kłamstwem historycznym. To wstrętna propaganda. To kłamstwo na każdej płaszczyźnie trzeba wskazywać i krytykować. My to czynimy w szkole, rządzący muszą reagować na forum międzynarodowym – mówi dyr. Maciej Trzmiel. Jak akcentuje szkoła realizuje program, łącząc edukację zawodową z patriotyczną i historyczną. – Każdy dobry ekonomista musi znać swoją i swego narodu przeszłość – dodaje.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa, którą przygotowało Muzeum Stutthof. Na planszach zaprezentowano historię obozu oraz dzieje więźniów.
Dyrektor Trzmiel zdradza Gazecie Częstochowskiej, że kolejnym punktem przedsięwzięcia będzie Muzeum Warszawskie i historia Powstania Warszawskiego.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *