w Gabinecie Wybitnych Częstochowian w Ratuszu Muzeum Częstochowskie prezentuje dziedzictwo kulturowe warszawskiego farmaceuty, wybitnego florystyka i przyrodnika Ferdynanda Karo na tle inwentaryzacji świata.
Ferdynand Karo urodził się w 6 maja 1845 roku w Brześciu Litewskim. Po krótkim pobycie w Warszawie, mieszkał w Czarnym Lesie koło Częstochowy; w 1855 roku ojciec Ferdynanda zakupił budynek w pobliżu dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, gdzie uruchomił hotel i restaurację. Ferdynand ze względu na wyznanie protestanckie uczęszczał do wrocławskiego Gimnazjum św. Ducha. Botaniczną pasję zaszczepił w nim nauczyciel dr Julius Milde. W 1861 roku Ferdynand rozpoczął praktykę w aptece Henryka Siessa w Warszawie, która w czasie Powstania Styczniowego była ważnym punktem kontaktowym poczty powstańczej. Za działalność konspiracyjną F. Karo został w 1864 roku aresztowany i osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Dzięki pomocy rodziny uniknął zesłania na Syberię W latach 1864-1866 uczył się zawodu jako pomocnik aptekarski w Częstochowie. Studia farmaceutyczne w Szkole Głównej Warszawskiej i ukończył w 1872. Przez kilka następnych lat prowadził aptekę w Łosicach, a później Częstochowie. W 1881 opublikował pracę „Flora okolic Częstochowy”.
Ferdynand karo od 1887 do 1893 roku, a potem w latach 1910-1913 przebywał na Syberii, gdzie badał tamtejszą roślinność i do Europy wysłał ponad 80 tysięcy kart zielnikowych, opisanych w większości przez Josepha Freyna i przechowywanych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz m.in. w Europie i na świecie. W 1901 roku 4 tysiące kart przekazał na rzecz Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, gdzie pełnił funkcję kustosza.
Zmarł 3 września 1927 w Konstancinie i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie jego prace prezentowano na wystawach w Moskwie (1892) i Chabarowsku (1899) Sześć roślin nosi nazwę pochodzącą od jego nazwiska, łącznie odkrył około 19 gatunków roślin.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
UG