Na taki pomysł wpadli członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na Rzecz Utworzenia Województwa, powstałego w 2006 r. ze Stowarzyszenia Rozwoju na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Częstochowskiego. Dowodzący Komitetem Witold Piecuch przekonał radnych do swojej idei i ci na ostatniej przedwakacyjnej sesji (29 czerwca) przy czterech głosach wstrzymujących przegłosowali stosowną uchwałę.
Referendum zgodnie z Konstytucją za zgodą Senatu może zarządzić prezydent Polski. Gdyby tak się stało każdy głosujący Polak podczas jesiennych wyborów do parlamentu, poza listami kandydatów na posłów i senatorów, otrzyma referendalną kartkę z pytaniem: Czy jest za, czy przeciw utworzenia nowego województwa ze stolicą w Częstochowie?
Teraz stosowne pismo zostanie wysłane do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zdaniem radnych stolica duchowa Polski nie powinna się mieścić w mieście powiatowym. Tym argumentem zamierzają przekonać prezydenta.
Ciekawi jesteśmy opinii częstochowian. Czy pomysł jest realny i trafiony? Co trzeba robić by odzyskać województwo częstochowskie? Zapraszamy do wyrażania swojego zdania. Listy prosimy kierować na adres e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl lub na adres redakcji: 42-200 Częstochowa, ul. Równoległa 68
Radni komentują
Artur Gawroński, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości
– Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwość w Częstochowie poparał uchwałę w sprawie wyrażenia poparcia dla Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na Rzecz Utworzenia Województwa Częstochowskiego jest ona wyrazem niezadowolenia z podziału administracyjnego, które do dziś odczuwamy. Powrót województwa częstochowskiego rozwiązałaby wiele problemów m.in. gospodarczych i infrastrukturalnych dzięki możliwości decydowania o sposobach wykorzystania środków na rozwój regionalny województwa częstochowskiego. Stopa bezrobocia w Częstochowie jest trzy razy wyższa niż w Katowicach, a w powiecie częstochowskim pięciokrotnie to pokazuje jak istotnym elementem jest bezpośredni udział w podziale środków. Komitet Inicjatywy zaproponował wykorzystanie możliwości wypowiedzenia się w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie podczas wyborów parlamentarnych. Teraz wszystko zależy od Prezydenta i zgody Senatu czy zarządzi ogólnopolskie referendum w sprawie reaktywacji województwa częstochowskiego.
Częstochowa jako Duchowa Stolica Polski jest rozpoznawalna na całym świecie i dzięki temu w referendum możemy zyskać sporo zwolenników. Samorząd przyjmując projekt uchwały zrobił pierwszy krok na drodze do utworzenia województwa, teraz należy się przygotować do ogólnopolskiej akcji informacyjnej wskazując nasze walory i możliwości rozwoju regionu częstochowskiego. Referendum nawet przegrane może nam przynieść same korzyści dzięki efektywnej kampanii reklamowo-informacyjnej możemy wypromować nasze miasto i region. Staniemy się też bardziej słyszalni w Województwie Śląskim i daje to szanse, że więcej środków w podziale znajdzie się dla Częstochowy. Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwość w Częstochowie oczywiście uczyni wszystko by wynik referendum był dla nas korzystny. Przywrócenie województwa częstochowskiego jest dla naszego Klubu Radnych PiS priorytetem przy pełnym wsparciu posła Szymona Giżyńskiego, który wielokrotnie prowadził działania na rzecz przywrócenia województwa częstochowskiego.
Konrad Głębocki, przewodniczący klubu Wspólnota
– Propozycja zgłoszona na ostatniej sesji (30 czerwca 2011) dot. poparcia przez radę miasta działań w kierunku referendum ogólnopolskiego w sprawie województwa częstochowskiego, które miałoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi nie idzie w dobrym kierunku. Jeśli do takiego referendum by doszło to oczywiście zostanie ono przegrane. Rząd złożony głównie z PO odniesie się negatywnie do takiej propozycji – w tak krótkim czasie nie da się zbudować przeciwwagi dla takiej opinii na skalę ogólnopolską. Raz przegrane referendum zaprzepaści przyszłe szanse ponieważ nawet gdy byłaby kiedyś rozważana sprawa zwiększenia liczby województw zawsze pojawi się argument wagi niekorzystnego wcześniejszego rozstrzygnięcia w referendum ogólnopolskim. Rozstrzygnięcia dokonanego przez najwyższy autorytet jakim jest w demokratycznym państwie całe społeczeństwo.
Moim zdaniem w przyszłości powinniśmy przeprowadzić ogólnopolską inicjatywę ustawodawczą z projektem ustawy obejmującym nowe województwo częstochowskie (także być może w takim projekcie mogłyby znaleźć się jeszcze dwa lub trzy nowe województwa – wtedy taka inicjatywa mogłaby być wspólna dla środowisk z kilku regionów Polski).
Żeby skutecznie zebrać wymagane min. 100 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą trzeba dłuższych i solidnych przygotowań. Skuteczne zebranie przynajmniej 100 tys. podpisów będzie mocnym głosem, który kiedyś może się bardzo przydać jeśli będzie sprzyjająca sytuacja – np. w przypadku powstania rządu PIS który ma w programie ogólnopolskim tworzenie nowych województw.
UG