Zimowe ptaki policzone


W ostatni weekend stycznia ponad 2700 osób wzięło udział w Zimowym Ptakoliczeniu – dorocznym wydarzeniu organizowanym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wśród 99 spotkanych gatunków najliczniejsze okazały się krzyżówka, gawron i wróbel. W Częstochowie wycieczkę zorganizował w Parkach Jasnogórskich nasz ornitolog Stanisław Czyż.

Kwaczą, kraczą i ćwierkają
Drugi rok z rzędu ptakiem najliczniej spotykanym przez uczestników Zimowego Ptakoliczenia została krzyżówka – głównie dzięki stadom spędzającym zimę na parkowych stawach. Za nią znalazł się gawron – wiele tych czarnych ptaków przylatuje do Polski ze wschodniej Europy, podczas gdy nasze gawrony jesienią odlatują na zachód kontynentu. Trzecia pozycja przypadła wróblowi, który w poprzednich edycjach zajmował zawsze któryś z wyższych stopniu „podium”. W gronie dziesięciu najliczniej obserwowanych gatunków znalazły się też gołąb miejski, bogatka, kawka, mazurek, dzwoniec, śmieszka i sroka.
– 3. miejsce wróbla może odzwierciedlać spadek, jaki obserwujemy dla tego gatunku od kilku lat. – mówi Antoni Marczewski, administrator prowadzonego przez OTOP serwisu internetowego dla obserwatorów ptaków AwiBaza.pl. – Liczba wróbli zmniejsza się z wielu powodów. Kratowanie i zamurowywanie otworów w budynkach pozbawia je miejsc do budowy gniazd, a wycinanie krzewów pociąga za sobą m.in. spadek liczby owadów, które są podstawą wyżywienia wróblich piskląt. – dodaje Marczewski.

Pierzaści śmiałkowie
Zimowe Ptakoliczenie było okazją nie tylko do policzenia najpospolitszych gatunków, ale również do wypatrywania ornitologicznych ciekawostek. Obserwatorom udało się spotkać m.in. rudziki, pokrzywnice i grzywacze. Większość przedstawicieli tych gatunków spędza zimę poza Polską, a odnotowane w styczniu osobniki to śmiałkowie, którzy postanowili przezimować w naszym kraju. Jeśli uda im się dotrwać do wiosny, będą mogły wyprzedzić swoich współziomków w wyścigu o najbardziej atrakcyjne miejsca do założenia rodziny.

Cała Polska liczy ptaki
Ptaki były liczone we wszystkich województwach, ale najwięcej obserwatorów rachowało je w województwach wielkopolskim (317) i dolnośląskim (311). W akcji brano udział indywidualnie, w gronie rodziny, znajomych, przyjaciół, a także w ramach wycieczek prowadzonych przez wolontariuszy OTOP.
– W tegorocznej edycji Zimowego Ptakoliczenia wzięło udział ponad 2700 osób, czyli o 1/3 więcej, niż w poprzedniej. Bardzo cieszy nas tak liczne zaangażowanie obserwatorów, których już dzisiaj zapraszamy do kolejnej, tym razem wiosennej akcji Spring Alive. – zachęca Anna Połotnicka, asystent ds. imprez masowych OTOP.

Do ciekawszych można zaliczyć obserwację pokrzywnicy (w Pisarzowicach) i gęsi zbożowej (w Katowicach), gatunków które rzadko zimują w Polsce. Pokrzywnice odlatują z Polski zazwyczaj na przełomie września i października, na zimę zostają głównie mieszkańcy zachodniej części kraju. Większość polskiej populacji spędza zimę w basenie Morza Śródziemnego.

„Zimowiska gęsi zbożowej znajdują się w Europie środkowej i zachodniej. Gatunek ten zimuje też w kilku regionalnych na południu Europy i nad Morzem Czarnym. W swojej wędrówce gęś zbożowa do Polski dociera na początku października. Na przelotach obserwujemy ją głównie w Polsce północnej i zachodniej. Część wędrujących gęsi, zwłaszcza w łagodniejsze zimy, decyduje się u nas pozostać. Takie skupienia zimowe dotyczą właśnie regionów zachodniej Polski. Niektóre stada zapuszczają się także bardziej na południe, w okolice dolnej Odry.” Więcej informacji o gęsi zbożowej znajdzie Pani na stronie portalu OTOP Junior, stąd też pochodzi powyższy cytat: http://www.otopjunior.org.pl/pl/nowosci/ptak_miesiaca/ges_zbozowa_ptak_wrzesnia

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *