Miejska Galeria Sztuki przygotowała dwie nowe wystawy
XXIII Plener Miejski – Częstochowa 2010 – Ślady czasu własnego i miejsca
25 lutego 2011 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, została uroczyście otwarta wystawa poplenerowa. Częstochowa miasto jakie znamy, wcześniej i teraz, zatrzymajmy się na chwilę, spójrzmy, zaobserwujmy, pooglądajmy. Artyści wnikliwie zbadali historię strych, zabytkowych miejsc w Częstochowie. Tematyka tegorocznego pleneru unaoczniła jak bardzo uczestnicy pleneru zasymilowani są z miejscem, w którym mieszkają, obserwują je i analizują na co dzień. Poprzez swoje prace twórcy pokazują miejsca, które są częścią ich życia, opowiadają o swoich wspomnieniach zawartych w zabytkowych miejscach Częstochowy.
To prawdziwy zapis historii miasta, widać w wielu dziełach budynki i struktury, które istnieją od dawna.
Projekt i temat pleneru przygotowała Barbara Chowańska- Najwer – komisarz pleneru. „Przestrzeń miasta, jego miejsca, historia odciskają się szczególnie na wrażliwej osobowości artysty. Jesteśmy tu i teraz, czas własny odczuwamy, przeżywamy i wyrażamy. Przywiązanie do miejsc i czasu jest źródłem autentyzmu. Wszystko co dzieje się na zewnątrz, uwidacznia się w naszej pracy twórczej, w naszych wyobrażeniach wewnętrznych…” – pisze we wstępie do katalogu wystawy komisarz pleneru.
W plenerze wzięło udział dwudziestu pięciu artystów, którzy swą obecnością uświetnili wernisaż: Aleksandra Banek, Halina Bartelak, Krzysztof Cechowicz, Elżbieta Chodorowska, Barbara Chowańska – Najwer, Ilona Cieślak, Joanna Jeżewska-Desperak, Aleksandra Kotarska – Kolmas, Monika Machnik, Leon Maciej, Tomasz Andrzej Man, Maria Ogłaza, Władysław Ratusiński, Magdalena Roszak, Magdalena Słabosz-Nowak, Cecylia Szerszeń, Jerzy Filip Sztuka, Anna Tarczyńska, Czesław Tarczyński, Grażyna Tarkowska, Anna Wawrykowicz Żakowicz, Jadwiga Wosik, Agnieszka Żmudzińska, Krystyna Szwajkowska, Stanisław Marek Śledziński.
„Postrzeganie”
W Galerii Promocji Młodych Antresola indywidualną ekspozycją grafik „Postrzeganie” debiutuje Marta Śliwiak – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz pięcioletnich studiów magisterskich na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie – kierunek Grafika (litografia), w pracowni prof. Krystyny Szwajkowskiej oraz prof. Grzegorza Banaszkiewicza, a także studiów pierwszego stopnia na tym samym wydziale – kierunek Malarstwo, w pracowni prof. Mariana Jarzemskiego. Do tej pory brała udział w kilku wystawach zbiorowych, m.in. w wystawie pokonkursowej AGRAFA 2007 w Katowicach; w 2009 r. wystawie ART LOCK oraz w wystawie LITOGRAFIA w Częstochowie, a także w wystawach dyplomowych.
Postrzeganie, jak w recenzji do wystawy pisze prof. Krystyna Szwajkowska z AJD, to wystawa nie tyle grafik, co obrazów graficznych, zbudowanych wielowarstwowo zarówno od strony formalnej jak i znaczeniowej. „Autorka emocjonalnie reaguje na otaczającą ją rzeczywistość, a impulsem do wypowiedzi artystycznej może stać się dla niej dosłownie wszystko: nastrój dnia, słowa zasłyszanej
w radiu piosenki, czyjaś ciekawa twarz czy napis na murze. W pracach Marty Śliwiak te ulotne chwile zgiełku codziennego życia zostają zatrzymane i opowiedziane przez autorkę językiem osobistej wypowiedzi artystycznej. Nie stosuje jednej czystej techniki graficznej, ale łączy ze sobą różne, na pozór odległe w swoim charakterze jak: litografia i linoryt.” W pewnym sensie prace Marty Śliwiak nawiązują do sztuki ulicy – malarstwa szablonowego.
Obydwie wystawy można zwiedzać do 27 marca 2011 r.
Na zdjęciu uczestnicy pleneru, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Ireneusz Kozera oraz prezes ZPAP i dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Pan Czesław Tarczyński.
r