Artur Warzocha kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Częstochowy


Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości, obradując 1 października 2010 roku w Warszawie pod przewodnictwem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, podjął uchwałę o rekomendacji dla kandydatury Artura Warzochy na urząd prezydenta Częstochowy.

W ten sposób Komitet Polityczny PiS oficjalnie i ostatecznie przeciął i unieważnił wszelkie spekulacje dotyczące innych – w tej materii – koncepcji personalnych, zwłaszcza tych, które uporczywie imputowały PiS-owi możliwość poparcia na prezydenta Częstochowy kandydata z zewnątrz.
O komentarz poprosiliśmy prezesa Okręgu PiS w Częstochowie, posła Szymona Giżyńskiego.

POSEŁ SZYMON GIŻYŃSKI
– Od początku mieliśmy dwóch wspaniałych, równorzędnych kandydatów na prezydenta Częstochowy: Ryszarda Majera i Artura Warzochę. I wiedzieliśmy od początku, że Ryszard, jako kapitan statku jest predestynowany raczej do regularnych rejsów pasażersko- handlowych, a Artur czuje się pewnie przy każdej pogodzie, nawet tej : „0 w skali Beauforta”. Dlatego zaprezentowaliśmy nasze samorządowo-prezydenckie walory łącznie i w przemyślanej kolejności: Majer; Warzocha. I jeżeli wyborcy poszczęszczą nam w wyborach samorządowych, to Warzocha z Majerem będą razem współodpowiedzialni za Częstochowę, oczywiście w doborowym, koalicyjnym towarzystwie, którego skład nie sposób na dzisiaj ustanowić.
Już pierwsze – po ostatecznej decyzji pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości – reakcje komentatorów lokalnej sceny politycznej, w tym naszych rywali, wskazują, iż Artur Warzocha został powitany jako mocny kandydat do urzędu prezydenta Częstochowy, zdolny do podyktowania własnych warunków kampanijnego dyskursu. I o to nam chodziło, a że przy okazji pojawił się pewien element zaskoczenia, to, zwłaszcza na początku kampanii, też nasz zysk.

Sylwetka kandydata
Artur Warzocha, 41 lat. Urodzony 11 listopada 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwent Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Ukończył studia podyplomowe w zakresie europejskich stosunków finansowo-ekonomiczno-prawnych w Szkole Głównej Handlowej.

Praca w administracji rządowej

W latach 1997-1998 był rzecznikiem prasowym Wojewody Częstochowskiego, Szymona Giżyńskiego. Od 1999 do 2000 r. pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako asystent polityczny – doradca Szefa Kancelarii, następnie jako doradca Wojewody Śląskiego – pełnomocnik ds. integracji województwa. W latach 2001-2003 był zastępcą dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. 16 stycznia 2006 r. powołany na funkcję I Wicewojewody Śląskiego, którą pełnił do dnia zakończenia misji rządu Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego. Odwołany z funkcji przez Donalda Tuska w dniu 29 listopada 2007 r.
Jako wicewojewoda nadzorował realizację zadań z zakresu polityki społecznej, nadzoru nad służbą zdrowia, edukacji, rolnictwa i ochrony środowiska, finansów i budżetu. Nadzorował udzielanie pomocy rodzinom ofiar tragedii w hali MTK w Chorzowie oraz poległych górników z kopalni Halemba. Na jego wniosek Pan Jarosław Kaczyński, ówczesny Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o przyznaniu specjalnych rent wdowom po poległych górnikach, co zostało przyjęte z wielkim uznaniem na Śląsku. Działając z upoważnienia śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego, doprowadził również do ugodowego rozwiązania wieloletniego sporu pomiędzy społecznością lokalną w gminie Lelów a diasporą chasydzką, dotyczącego prawa własności gruntu, na którym znajdował się grób cadyka Dawida Bidermana. Dzięki inicjatywie i staraniom posła ziemi częstochowskiej Szymona Giżyńskiego oraz zaangażowaniu Artura Warzochy Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, a także Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze zdobyły znaczące środki na realizację swoich kluczowych inwestycji, w ramach regionalnego Programu Operacyjnego, w pierwszym przypadku: na budowę Akademickiego Centrum Sportu i Wydziału Nauk Społecznych, w drugim: na remont Bazyliki Jasnogórskiej.
Obecnie, Artur Warzocha pracuje jako główny specjalista kontroli państwowej w Najwyższej Izbie Kontroli, w Delegaturze w Katowicach.

Działalność społeczna i polityczna

W roku 1997 pełnił funkcję rzecznika prasowego częstochowskiego komitetu wyborczego Akcji Wyborczej Solidarność. W latach 1998-2001 należał do Ruchu Społecznego AWS. W roku 2003 wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Był radnym III i IV kadencji Rady Miasta Częstochowy, gdzie pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Skarbu i Komisji Kultury. W roku 2006 wybrany został na funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta.

Pozostała działalność

Artur Warzocha był wieloletnim współpracownikiem i felietonistą ogólnopolskich i lokalnych mediów, takich jak: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska”, „Gazeta Solidarna” a także: Polskiego Radia Katowice, Radia Fiat i Radia Jasna Góra. W latach 1999-2004 zasiadał w Radzie Programowej Polskiego Radia Katowice. Na zaproszenie śp. Władysława Stasiaka, Szefa Kancelarii Prezydenta RP brał udział w pracach kolegium, funkcjonującego pod roboczą nazwą: „zespół państwowotwórczy”, który skupiał intelektualistów, przedstawicieli świata nauki, mediów oraz polityki. Prace zespołu przerwała tragiczna śmierć Pana Ministra. Uczestniczy w pracach zespołu ekspertów ds. bezpieczeństwa i administracji, działającym przy Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości, kierowanym przez Pana Posła Jarosława Zielińskiego, Sekretarza Generalnego partii.

Praca dydaktyczna i naukowa

Obecnie, Artur Warzocha jest również nauczycielem akademickim Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie na Wydziale Humanistyczno-Filologicznego w Instytucie Nauk Politologicznych prowadzi zajęcia ze studentami z zakresu samorządu terytorialnego, wspólnot lokalnych, społeczeństwa obywatelskiego oraz finansów państwa i samorządów. Przygotowuje również materiały do otwarcia przewodu doktorskiego. Tematem rozprawy będą: „Częstochowskie elity polityczne”.
Stan cywilny: żonaty, jedno dziecko. Żona Anna jest nauczycielem – doradcą metodycznym, córka Maria ma 10 lat.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *