PROGRAM „PROMOCJA ZDROWIA”
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie realizuje program edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym.
– W ubiegłym roku program przeprowadziliśmy pilotażowo. Temat okazał się ważny i zyskał zainteresowanie, stąd obecna kontynuacja przedsięwzięcia – mówi kierownik sekcji oświaty zdrowotnej PSS-E Małgorzata Nowak.
Do poprzedniej edycji zaproszono 17 placówek z terenu miasta i powiatu. – W programie uczestniczyło 788 dzieci i 621 rodziców, teraz ich liczba będzie dwukrotnie większa, bo na szkolenie zgłosiło się 30 przedszkoli – informuje rzecznik Stacji Edyta Kapelka.
Głównym założeniem projektu jest edukacja rodziców, celem wzrostu ich umiejętności w zakresie ochrony dzieci przed dymem papierosowym, a jednocześnie ukształtowanie u dzieci zdolności radzenia sobie w zadymionych pomieszczeniach i przy palących dorosłych.
Na spotkaniu szkoleniowym 4 lutego w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 15a, które otworzył dyrektor PSS-E Dariusz Nowicki, przedstawiciele przedszkoli zapoznali się z założeniami programu promocji zdrowia – przedstawiły je Alicja Ciastko i Małgorzata Nowak.
UG
Rozmawiamy z Brygidą Biedą, dyrektor Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 43 w Częstochowie, które od kilku lat uczestniczy w Programie Promocji Zdrowia
Co skłoniło Państwo do podjęcia szczególnej dbałości o zdrowie swoich wychowanków?
– Jest to wynik obserwacji środowiska i potrzeb dzieci i rodziców. Program Promocji Zdrowia funkcjonuje w naszej placówce od 2000 roku i rozbudowaliśmy go o własne pomysły: „Mojej kochanej babuni”, dogoterapię oraz międzynarodowy program ochrony zdrowia psychicznego małych dzieci „Przyjaciele Zipiego”. Ale zaczynaliśmy od elementarnych zasad, np. nauki zasad ruchu drogowego, wdrażania potrzeby higieny osobistej, angażowania rodziców do zdrowego trybu życia. Z dużym sukcesem, co nas cieszy, przebiega projekt dla babć. Udało się nam nawiązać z nimi dobry kontakt, chętnie przychodzą na liczne imprezy, bawią się z dziećmi, uczestniczą w zajęciach. Naszym marzeniem byłoby wsparcie tego działania przez służbę zdrowia, choćby poprzez przekazanie ulotek na temat okresu emerytalnego.
Jak Państwo realizujecie projekt „Czyste powietrze wokół nas”?
– Program propaguje zdrowy styl życia bez papierosa i w naszym przedszkolu przeprowadzamy edukacyjne pogadanki z dziećmi na temat szkodliwości palenia. Rozmawiamy również z rodzicami. Akcentujemy, że wzrastanie dzieci w zadymionym środowisku jest dla nich zagrożeniem. Zachęcamy rodziców, by chronili swoje dzieci przed palącymi osobami i miejscami zadymionymi. Przypominamy też, że maluchy oswojone z papierosem w domu, w przyszłości będą czynić to samo, bo przecież wzór rodzica jest najważniejszy. Jak na ten moment udaje się nam, bo rodzice unikają puszczania dymka w pobliżu przedszkola. Z drugiej strony sami staramy się dawać dobry przykład. Nakłaniając rodziców do zrywania z nałogiem podobnie czynimy wobec naszego personelu, zgodnie z ideą, że jeżeli od kogoś czegoś wymagamy, to sami musimy być wzorem.
Stosujecie Państwo dogoterapię. Proszę przybliżyć jej zalety.
– Realizujemy ją od 2003 roku. Najpierw mieliśmy Czatę, później jej synów – Czakiego i Lolka. Lolek poszedł do innej placówki, Czaki po przeszkoleniu jest do dzisiaj z nami. Bliskość dzieci z tego typu psem i praca z wyszkolonym terapeutą wspaniałe wpływa na rozwój naszych wychowanków – zarówno zdrowych, jak i niepełnosprawnych. Otwierają się, zaczynają mówić, stają się bezpośrednie, bardziej odważne. Zapewniamy im rehabilitację ruchową, a jednocześnie uspokojenie wnętrza.
Wszystkie dzieci w Pani przedszkolu są objęte taką terapią?
– Wszystkie. Pies jest z nami każdego dnia. Mamy 20 dzieci niepełnosprawnych, które przechodzą terapie indywidualne, choć również uczestniczą w grupowych zajęciach. Pozostałych 60. wychowanków korzysta z terapii grupowych.
Dziękuję za rozmowę.
URSZULA GIŻYŃSKA