„Na skrzydłach przeszłości ”


Od 23 stycznia do 15 kwietnia 2009 roku w Pawilonie Wystawowym w Parku im. S. Staszica w Częstochowie możemy podziwiać ekspozycję autorstwa Tomasza Skorupki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Jej tematem są ptaki jako motyw występujący w kulturze i sztuce. Ukazane są one jako elementy m.in. kultury łużyckiej, kultury starożytnego Egiptu oraz innych.

Inicjatywa powstania wystawy wyszła z zamiłowania do archeologii i przyrody, szczególnie ptaków. Ekspozycja „Na skrzydłach przeszłości” łączy obie te dziedziny w spójną całość. Ptaki od zawsze były nieodłącznym elementem życia człowieka. Wierzono, że jaskółki przepowiadają pogodę, bociany nadejście wiosny natomiast pohukiwanie sów – nieszczęście. Ich wizerunki przestawiano na biżuterii, naczyniach użytku codziennego oraz tych służących do rytualnych obrzędów, na monetach, narzędziach takich jak grzebienie czy spinki oraz jako elementy ozdobne wyrobów ceramicznych. To wszystko możemy zobaczyć na wystawie w Muzeum Częstochowskim.
Jedna ze zwiedzających, zapytana o wrażenia powiedziała: – To ciekawie pomyślana prezentacja. Możemy poznać spory kawałek historii, ponieważ znajdują się na niej przedmioty z różnych okresów historycznych, nawiązujące do kultury polskiej, ale i innych. To interesujące zestawienie różnych kultur. Bardzo zaciekawiła mnie moneta pochodząca z czasów Bolesława Chrobrego, na której możemy zobaczyć Orła oraz, na której pierwszy raz pojawia się nazwa naszego kraju – Polska. Interesującym akcentem są elementy przyrodnicze oraz … kojący śpiew ptaków, który jest tłem wystawy.
Dodatkową atrakcją jest aranżacja. Eksponaty i zdjęcia ptaków znajdują się między żywymi drzewkami oraz ławeczkami, a z głośników płyną glosy ptactwa.
Wystawę tę możemy odwiedzać we wtorki czwartki i piątki od godziny 9:00 do godziny 17:30, w sobotę i niedziele od 11:00 do 17:00. Bilety na wystawę kosztują : normalny 4 zł oraz ulgowy 3 zł, jednakże raz zakupione upoważniają do zwiedzania wszystkich wystawionych przez Muzeum Częstochowskie wystaw.

SABINA MALIK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *