W Konduktorowni częstochowskiej „Zachęty” 22 marca 2013 r. została otwarta prezentacja twórczości znanych artystów malarzy, nauczycieli akademickich z Akademii Jana Długosza w Częstochowie w niecodziennej partnerskiej relacji ze swoimi wychowankami studentami kierunku Malarstwo.
W Konduktorowni częstochowskiej „Zachęty” 22 marca 2013 r. została otwarta prezentacja twórczości znanych artystów malarzy, nauczycieli akademickich z Akademii Jana Długosza w Częstochowie w niecodziennej partnerskiej relacji ze swoimi wychowankami studentami kierunku Malarstwo.
Powstał on w roku akademickim 2005/2006. Obecnie kształconych jest tam w elitarny, indywidualny sposób, sześćdziesięciu kilku uzdolnionych adeptów sztuk pięknych. Pochodzą z różnych miejscowości nawet tych bardzo oddalonych od Częstochowy. Kształcą się tu również studenci ze Słowacji, Ukrainy czy Niemiec, przyjeżdżający na artystyczne staże. Można tu spotkać profesorów ze Słowacji, w tym roku również z Chin, którzy gościnnie prowadzą zajęcia dydaktyczne, prezentując swoją myśl naukową w dziedzinie malarstwa w czasie interesujących wykładów czy pokazów. Obecny Zakład Malarstwa i Rysunku, który przygotował tę ekspozycję będzie przekształcony w nową jednostkę naukową – Katedrę Malarstwa. Współpracuje on od dawna z kilkoma podobnymi programowo wydziałami, między innymi, z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie, Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Wystawa pomieściła 80 prac studentów i profesorów. Różnorodność stylistyczna dzieł zaprezentowanych na tej ekspozycji świadczy o otwartości kształcenia w poszczególnych pracowniach dyplomowych w zgodzie z indywidualnymi predyspozycjami artystycznymi studiującego. Obecnie pracownie te funkcjonują w głównym budynku AJD przy ulicy Waszyngtona 4/8. Ciekawostką może być to, że wielu studentów dawnego Instytutu Plastyki WSP okupując budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w 1989 roku wywalczyła go dla swojej Uczelni. Tak więc tak zwana sprawiedliwość dziejowa zataczając koło dopełniła się.
Studentom, profesorom oraz zaproszonym twórcom z innych uczelni, koniecznie jest w tym miejscu okazała przestrzennie, profesjonalnie przygotowana galeria. Byłoby to ważne potwierdzenie aspiracji Instytutu Sztuk Pięknych do przyznania mu uprawnień do doktoryzowania i uzupełnieniem formalnych warunków do jego uzyskania. Myślę, że będzie to bez wątpienia świetna wizytówka dla całej Uczelni. Istotna jest też nieustająca możliwość prezentacji rozwoju naukowego nauczycieli akademickich zatrudnionych w tym instytucie jak i efektów kształcenia studentów, w postaci zestawów dyplomowych przygotowanych przez poszczególny pracownie. Ciągle korzystamy jeszcze z gościnności Muzeum w Częstochowie, Galerii Gaude Mater, Konduktorowni, Filharmonii czy Miejskiej Galerii Sztuki.
Wystawa „Malarstwo” pokazuje duży potencjał artystyczny wypracowany przez studentów i prowadzących zajęcia. Można powiedzieć że było to prawdziwe Święto Malarstwa młodych adeptów i doświadczonych, uznanych twórców. Komisarzem wystawy był Jakub Jakubowski. Zachęcam również wszystkich zainteresowanych do studiowania na tym kierunku.
Marian Panek