Półroczny bilans Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole
Częstochowskie Stowarzyszenia Pomocy Szkole, które prowadzi swoją działalność jako organizacja pozarządowa od 1990 r., od początku aktywizuje i wspiera społeczności szkolne naszego regionu w poszukiwaniu i upowszechnianiu nowoczesnych, ciekawych i efektywnych metod i form kształcenia i wychowywania dzieci i młodzieży. Aktualnie zrzesza około pięćdziesiąt szkół (podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych), które dzięki temu mają szerokie możliwości wymiany doświadczeń nie tylko w obrębie naszego powiatu.
Mgr Bogumił Dobosz, prezes Stowarzyszenia
– Swój wysiłek koncentrujemy głównie na kultywowaniu wartości narodowych, wzmocnieniu wiedzy uczniów o tradycjach i obrzędach polskich oraz wykorzystaniu ich do rozwoju zainteresowań twórczych dzieci i młodzieży, a także promowaniu i rozwijaniu młodych talentów oraz ich nagradzaniu i motywowaniu. Szczególnie kładziemy nacisk na inicjowaniu różnorodnych działań osób fizycznych i prawnych, wspomagających nas materialnie, programowo i organizacyjnie, jak również na ciągłe poszerzanie grona sponsorów i Przyjaciół Szkoły.
Wszystkie działania, realizowane z dobrym efektem, zawdzięczamy m. in. charytatywnej pracy członków naszego Zarządu, dużemu zaangażowaniu i współpracy dyrektorów szkół i nauczycieli, a także, a może przede wszystkim, wiernym sojusznikom, sponsorom i przyjaciołom. Bez ich finansowego wsparcia niemożliwe byłoby uzyskiwanie takich wyników i rozmiarów naszej pracy, za co serdecznie dziękuje, prosząc o dalszą współpracę.
Mgr Ewa Juraszek, kierownik Biura
– Już od września roku szkolnego 2007/2008, przy współudziale Gimnazjum nr 9 w Częstochowie, zorganizowano warsztaty samorządowe pod hasłem „Śladami miejsc Pamięci Narodowej”, w których uczestniczyło 120. uczniów z różnych typów szkół. W listopadzie odbyły się: IV Powiatowy Konkurs „Wiedza o książce i bibliotece” w Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego, Międzyszkolny Konkurs Plastyczny dla uczniów klas I-VI w SP nr 32 pod pięknym hasłem „Zaczarowana kraina skał i zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. SP w Olsztynie dwukrotnie przeprowadziła warsztaty plastyczne dla zainteresowanych uczniów powiatu.
Mgr Maria Szostek
– W grudniu ubiegłego roku nasze Stowarzyszenie było współorganizatorem pięknego, ogólnopolskiego spotkania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Dotarliśmy z różnymi formami pomocy również do nauczycieli i to zarówno aktualnie pracujących, jak i emerytowanych. Oferujemy im w ramach edukacji kulturalno-turystyczno-rozrywkowej m. in. wycieczki autokarowe do ciekawych miejsc Polski, połączone każdorazowo z uczestnictwem w spektaklu (opera, operetka, teatr, widowisko baletowe, muzyka). W tym roku szkolnym zdążyliśmy już być we Wrocławiu, gdzie zwiedziliśmy część najatrakcyjniejszych zabytków miasta, a wieczorem zobaczyliśmy „Skrzypka na dachu”. Wyjechaliśmy również do Gliwic – najpierw Palmiarnia, a potem „Ptasznik z Tyrolu”, ostatnio podziwialiśmy wystawienie opery „Cyganeria” w Teatrze Wielkim w Łodzi. 1. lutego wybieramy się także do Łodzi na widowisko baletowe „Valentino”. Za każdym razem jedzie z nami sześćdziesięciu nauczycieli z całego naszego regionu i różnych typów szkół.
Co mówią na ten temat nauczyciele?
Olga Obratańska , IX LO im. C. K. Norwida
– Od kilku lat wraz ze swoimi koleżankami jeżdżę na imprezy kulturalne ze Stowarzyszenia. Zawsze wyjazdy te są bardzo interesujące i dają możliwość przeżycia uczty duchowej. Klasyka światowa w wyśmienitym wykonaniu, na wysokim poziomie scenografia i choreografia wzbogacają nasze horyzonty kulturalne. Grupa nauczycieli z mojej szkoły nie przegapi żadnej dobrej okazji, aby w przyjaznym gronie, w serdeczne atmosferze uczestniczyć w wyjazdach. Teraz z wielką niecierpliwością czekamy na wycieczkę m. in. do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Małgorzata Kulej z Wręczycy
– Od trzech lat jeżdżę ze Stowarzyszeniem. Po rozmowie z Marysią Szostek zdecydowałam się na wyjazd i zaraz po pierwszym razie uznałam, że to fajna sprawa – realizuję się, odrywam od codziennych spraw. Te spektakle pozwalają uciekać na chwilę w inny świat. Przy okazji spotykamy nowych ludzi, poznajemy ich, a nawet zaprzyjaźniamy się. Witamy się, jak starzy znajomi. Mimo że często dzieli nasz różnica wieku, znajdujemy wspólny język i doskonale się rozumiemy. Atmosfera jest wspaniała.
Joanna Pidzik z Poczesnej
– Wyjazdy te są dla mnie bardzo ważne. Przede wszystkim dają możliwość spotkania ludzi, którzy są mi bratnimi duszami, podobnie czują, jak ja. Za każdym razem jest to wspaniałe przeżycie. Odbiór sztuki daje głębsze doznania, jeżeli jest serwowany w takim właśnie gronie. Bardzo dziękuję organizatorom za kolejną, cudowną ofertę – opera Pucciniego. Podziwiam tych ludzi ze Stowarzyszenia, że pracując charytatywnie, wkładają tyle czasu i wysiłku, aby nam ten czas w jak najatrakcyjniejszy sposób zapełnić.
ST.BA