Znani częstochowscy twórcy – Agnieszka Żmudzińska i Zdzisław Żmudziński oraz ich córka Agata Zuzanna Żmudzińska – 4 marca 2016 roku wystawiają swoje prace w warszawskiej Galerii Sztuki „Po prawej stronie Wisły”. Są to trzy indywidualne wystawy, w jednej galerii i w jednym czasie. Ekspozycje będą prezentowane do 6 maja 2016 roku.
Kurator wystawy Aleksandra Gieczys-Jurszo podkreśla, że przy okazji najnowszej wystawy Galerii Sztuki „Po prawej stronie Wisły”. prezentującej twórczość Agnieszki, Zuzanny i Zdzisława Żmudzińskich, widzowie mogą cieszyć się sztuką w bardzo ciekawym wyborze. Pomysł „rodzinnej wystawy” zaciekawia nie tylko ze względu na niepodważalną maestrię wizualnej strony prezentowanych na ekspozycji prac. Nie mniej intrygującym zabiegiem organizującym przestrzeń galeryjną jest skonfrontowanie trzech twórczych indywidualności, których dokonania chwilami przecinają się i zbliżają, a innym razem znów różnią się tak znacząco, jak zwykli różnić się artyści prezentujący własną, zdecydowanie odrębną i niepodległą wizję sztuki. Twórczość każdego z artystów opiera się na bardzo zindywidualizowanych działaniach” – zauważa Aleksandra Gieczys-Jurszo.
„Charakterystyczny rys praktyki artystycznej Zuzanny Żmudzińskiej stanowi połączenie precyzyjnej, racjonalnej myśli z nieograniczoną wyobraźnią. Twórczość artystki zwraca uwagę siłą i energią wiążącą się ze zmaganiami z płaszczyzną obrazu. To świat często indywidualnych systemów znaków plastycznych, czysto wizualnych, rejestrujących relacje form geometrycznych i barw w przestrzeni. (..) W centrum swojego zainteresowania Zdzisław Żmudziński stawia głęboko peryferyjne fragmenty realnej rzeczywistości. Twórczość ta, skoncentrowana na tym, co uboczne i pozostawione na marginesie naszego pola widzenia odkrywa złożoność i bogatą strukturę. Dzieła artysty – stojące na pograniczu przedstawienia i znaku – są szczególnym rodzajem malarstwa topograficznego; opisują tereny doznań, materializują myśli i przeżycia, łącząc wrażenia zmysłowe z egzystencjalną refleksją. (…) Agnieszka Żmudzińska uprawia bardzo osobistą formę wypowiedzi artystycznej. Sygnaturę jej twórczości stanowi afirmacja technicznych eksperymentów w obrębie uprawianego przez nią tematycznego i stylistycznego eklektyzmu. Artystka odkrywa nowe sposoby kreacji, ekspozycji i transmisji obrazu, bada przestrzenie przenikania się rysunku i malarstwa. Źródłem inspiracji dla koncepcji swoich prac oraz podłożem, na którym rozwija się ich forma estetyczna są podejmowane przez nią motywy znane z historii malarstwa.” – pisze Aleksandra Gieczys-Jurszo.
r