Nowe wyzwania dla nowych rektorów


INAUGURACJE WYŻSZYCH UCZELNIACH

30 września uroczystość inaugurująca rok akademicki odbyła się w Politechnice Częstochowskiej, 1 października w Akademii im. Jana Długosza i Wyższej Szkole Lingwistycznej.

Akademia swój 38. rok akademicki zainaugurowała w nowo otwartym Akademickim Centrum Sportowym przy ul. Dembińskiego 6 w Częstochowie, w obecności wykładowców rodzimych i z zaprzyjaźnionych uczelni z kraju i zagranicy, studentów oraz przedstawicieli władz miasta i parlamentarzystów. Nowy rektor AJD prof. Zbigniew Bąk, zaakcentował ważność ACS, inwestycji o strategicznym znaczeniu dla uczelni i miasta. Podkreślił rolę sprawców tej inwestycji – szczególnie posła Szymona Giżyńskiego, który uruchomił mechanizm realizacji przedsięwzięcia, które przez ponad dziesięć lat, mimo starań wielu osób, czekało na urzeczywistnienie.
Uczelnia posiada pięć wydziałów i dwadzieścia jeden kierunków. Kształci na nich blisko 10 tysięcy studentów, w tym roku przyjęła ponad trzy tysiące osób na studia stacjonarne i zaoczne. Kadrę dydaktyczną tworzy 740 pracowników.
W liście przeczytanym przez dyr. biura parlamentarnego PiS w Częstochowie Grażynę Matyszczak poseł Szymon Giżyński napisał: „(…) Na progu nowego roku akademickiego 2008/2009 gratuluję wielkiego osiągnięcia i wciąż dzielę się z Państwem, czyli całą Społecznością Akademii Jana Długosza, olbrzymią radością, której kulminację przeżywaliśmy kilkanaście dni temu, podczas uroczystości poświęcenia i oficjalnego oddania do użytku Akademickiego Centrum Sportu.
To pierwsza, tak znacząca, prouniwersytecka inwestycja w dziejach Akademii, ale przecież nie ostatnia i nie największa. Dzięki wcześniej pozyskanym finansowo logistycznym fundamentom, już dzisiaj trwają intensywne prace na rzecz rychłej budowy nowej, z prawdziwego zdarzenia auli oraz, sprawa chyba najważniejsza, całej infrastruktury i bazy lokalnej dla powstającego przecież Uniwersytetu Częstochowskiego. Dlatego życzę wszystkim Studentom Akademii Jana Długosza, zwłaszcza pierwszych lat studiów, by prace magisterskie bronili w tym samym miejscu, ale już w uniwersyteckich murach.
Życzę całej społeczności uczonych Akademii a życzenia składam na ręce Jego Magnificencji Pana rektora Zygmunta Bąka, by uniwersyteckie marzenia ziściły się w trakcie, właśnie rozpoczynającej się kadencji nowych władz Uczelni.
Wszystkim zaś częstochowskim parlamentarzystom, w tym i sobie, życzę ustawy powołującej Uniwersytet Częstochowski jeszcze w tej kadencji Parlamentu (…)”.
Politechnika Częstochowska tradycyjnie uroczystość inauguracyjną miała w Auli Wydziału Zarządzania w al. AK 19. Nowa rektor prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron jest pierwszą kobietą-rektor w historii wyższych uczelni technicznych. W przemówieniu podkreśliła zbliżający się jubileusz 60-lecia Politechniki. – W październiku 1949 roku na Wydziale Mechanicznym – wówczas jedynym Wydziale – Wyższej Szkoły Inżynierskiej rozpoczęło studia 160 osób – mówiła rektor Skowron.
Obecny na uroczystości poseł Szymon Giżyński wskazał na wielki szacunek jakim cieszą się nowo wybrane władze Politechniki Częstochowskiej rektor Maria Nowicka-Skowron, wraz z gronem prorektorów, o czym także świadczą cztery pierwsze rzędy Auli – szczelnie zapełnione przez zaproszonych gości. Poseł Szymon Giżyński przypomniał, iż 60. rocznicy powstania Politechniki Częstochowskiej będą towarzyszyć w 2009 roku dwa inne jubileusze, ważne z punktu widzenia cywilizacyjnych dziejów Częstochowy: stulecie Wystawy Przemysłowo-Rolniczej i stulecie tytułu „Gazeta Częstochowska” na lokalnym rynku prasowym.
Politechnika Częstochowska na sześciu wydziałach i siedemnastu kierunkach kształci prawie 16 tysięcy studentów w ponad 90. specjalnościach. Ostatnio uruchomiono trzy kolejne kierunki – energetykę, logistykę i mechatronikę, w następnym roku planuje się dwa kolejne – edukację techniczno-informatyczną i zdrowie publiczne. od momentu powstania mury PCz opuściło 50 tysięcy absolwentów.
Rektor Nowicka-Skowron przedstawiła trzy najważniejsze priorytety, jakie stoją przed władzami szkoły. To zmiana oferty dydaktycznej, pozyskiwanie środków zewnętrznych, szczególnie z Unii Europejskiej w obszarze inwestycji i programów badawczych oraz rozwój kadry naukowej. Aktualnie w Politechnice Częstochowskiej pracuje 47 profesorów tytularnych, 98 profesorów uczelnianych, 485 doktorów i 155 magistrów. W minionym roku sześć osób otrzymało tytuł profesora belwederskiego – Alfreda Zachorowska, Stanisław Borkowski, Adam Kisiel, Jan Pilarczyk, Jerzy Siwka oraz Romuald Szopa, siedem uzyskało habilitację – Małgorzata Kacprzak, Helena Kościelniak, Wiesława Piekarska, Maria Włodarczyk-Makuła, Janusz Grabara, Lucjan Kurzak oraz Tomasz Popławski.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *