MIĘDZYNARODOWY SUKCES. Marsjańskie łaziki marką Politechniki Częstochowskiej


W tym roku nieco słabiej niż w ubiegłym, ale też z sukcesem. Prototyp łazika marsjańskiego studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej na międzynarodowych zawodach University Rover Challenge 2019 w USA zajął czwarte miejsce. Konstrukcja Modernity 2 okazała się niezawodna, zatem zespół wykonał kolejny prototyp Modernisty 2+. Najnowszy łazik jest zdecydowanie mniejszy od ubiegłorocznego, co było podyktowane wytycznymi regulaminu konkursu.

To bardzo dobre miejsce i dobry prognostyk, że ta nowa, młoda ekipa naszych naukowców w przyszłym roku powtórzy wynik swoich kolegów z 2018 roku, kiedy to nasz łazik zdobył pierwsze miejsce na świecie. Cieszymy się, że jesteśmy w ścisłej czołówce światowej i łaziki stają się znakiem firmowym Politechniki – mówił uradowany rektor PCz prof. Norbert Sczygiol. Jak dodał, w tym roku ponad dwadzieścia studenckich kół naukowych otrzymało dofinansowanie od Politechniki na swoje działania innowacyjne, co przyczynia się do większych osiągnięć studentów.
W University Rover Challenge 2019 w USA uczestniczyły 34 zespoły, wyłonione w drodze wstępnych eliminacji spośród ponad 80 z całego świata. – W tym roku, pomimo wielu problemów technicznych z łącznością oraz z silnikami z powodu zmian pogodowych spaleniu uległy dwa silniki i stratowaliśmy na czterech, zamiast na sześciu udało się zdobyć czwarte miejsce. Ten wynik to efekt pracy całego zespołu. Do konkursu przygotowywali się cały rok, a w swym łaziku zastosowaliśmy rozwiązania techniczne naśladowane przez pracowników uniwersytetów ze Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy bardzo dumni, bo jest to młody zespół i przed nim kolejne wyzwania i mam nadzieję, że i kolejne sukcesy – powiedział opiekun zespołu dr hab. inż. Dawid Cekus prof. PCz. ¬
To był mój pierwszy udział w tak prestiżowych zawodach. Łazik miał zmienioną elektronikę i informatykę. Z innego materiału wykonaliśmy też opony. Łazik może specjalnym chwytakiem podnosić obiekty o wadze do pięciu kilogramów, pobierać próbki gleby i bez problemu zbadać jej stan i składniki. Obecnie pracujemy nad nową wersją pojazdu, całkowicie odmienną powiedział „GCz” Janusz Binek, członek zespołu student pierwszego roku studiów magisterskich Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki
Zespół tworzą studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej są: Grzegorz Ptak (lider) – elektronika, programowanie, Marcin Skotniczny (prezes) – elektronika, dokumentacja, biologia/geologia; Janusz Binek – mechanika; Tomasz Ignasiak – mechanika; Adam Kazior – elektronika, prasa, Public Relations, biologia/geologia; Kacper Błażejewski – programowanie; Remigiusz Plaza – programowanie; Adrian Sochocki – dokumentacja graficzna; dr inż. Paweł Waryś – opiekun zespołu w USA. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Dawid Cekus prof. PCz.

Zespół naukowy Politechniki Częstochowskiej z władzami uczelni

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *