Właśnie dowiedzieliśmy się, że Częstochowa zdobyła certyfikat w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2020 w kategorii „Społecznie odpowiedzialny samorząd”.

Rozszerzaliśmy oczy ze zdumienia, by tę społeczną odpowiedzialność dostrzec. I było trudno, bowiem tę „społeczną odpowiedzialność częstochowskiego samorządu” zupełnie zatarła walka o budżet na 2021 rok i bezwzględne odrzucanie przez rządzącą koalicję SLD-PO-Wspólnie dla Częstochowy (WdC) wszelkich cennych społecznie inicjatyw i wniosków składanych przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. A było ich ponad trzydzieści. Żeby chociaż jeden czy dwa, tak dla niepoznaki, dla zamydlenia przekazu. Nie. Stanowcze „nie” usłyszeli od radnych SLD-PO-WdC radni PiS, choć w praktyce mieszkańcy, bo przecież to w ich imieniu i dla realizacji ich niezbędnych potrzeb radni PiS składali wnioski do budżetu. I było: „nie” dla zwiększenia wysokości środków dla placówek opiekuńczo-wychowawczych, „nie” dla likwidacji barier architektonicznych dla niepełnosprawnych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, „nie” na zakup sprzętu elektronicznego do nauki zdalnej dla dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin, „nie” dla budowy czy przebudowy potrzebnych mieszkańcom boisk szkolnych, ulic, chodników, oświetlenia, kanalizacji, skrzyżowań…
„Tak” – natomiast – było dla podwyżek. W 2020 roku sprawująca władzę w Częstochowie koalicja SLD-PO i WdC zwiększyła opłaty za czynsz w lokalach należących do gminy, podwyższyła opłaty za śmieci i podatki od nieruchomości. I w końcu „tak” było dla bulwersującej mieszkańców bloków wielorodzinnych najnowszej uchwały śmieciowej, zmieniającej dla nich system opłat za odpady. W miejsce stałej stawki od osoby na gospodarstwie wprowadzono im opłatę w zależności od zużycia wody. W praktyce jest to dla wielu z nich olbrzymia podwyżka, nawet o 100 procent. Co gorsza, uchwała ta niesie znamiona podziału częstochowian na lepszych i gorszych. Bo czemuż tylko w blokach zastosowano ten system? Dlaczego w uchwale pominięto domy jednorodzinne?
Nowy Rok wnosi do naszego życia refleksję. To czas podsumowań i planów. Częstochowski rok 2020, zdominowany przez pandemię, pokazał, że na sesjach Rady Miasta rekordy biły zaciekłość i nieustępliwość niż życzliwość. Z zachowania radnych bloku rządzącego: SLD-PO-WdC można wnioskować, że właśnie aktywność prospołeczna radnych PiS jest dla radnych SLD-PO-WdC solą w oku. Tupią wówczas nóżkami, by pokazać swoją władzę i wyższość. W przypadku prospołecznych spraw takie upolitycznione zachowanie decydentów jest nie do zaakceptowania i dyskwalifikuje ich jako ludzi wrażliwych społecznie. Lansowana z takim zapałem przez ekipę rządzącą w Częstochowie prospołeczna wrażliwość SLD-PO-WdC okazuje się być pustosłowiem. Najważniejsze dla nich są bowiem manewry polityczne i niechęć do PiS. Pytanie tylko, czy taka postawa jest nieprzychylnością do PiS czy do częstochowian?
URSZULA GIŻYŃSKA
Jeden komentarz dla “BONA FIDE. Tylko gdzie ta prospołeczna odpowiedzialność SLD?”
Można wnioskować że radni bloku rządzącego: SLD-PO zużywają 3 m3 wody rocznie. Czyli jak można ich nazwać?