5 najlepszych gier matematycznych dla dzieci


Zajęcia kreatywne z matematyki dla przedszkolaka w czasach pandemii to nie lada wyzwanie dla jego troskliwych, acz zmęczonych rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas gdy w przeszłości mogliśmy liczyć na to, że starannie wybrane przez nas przedszkole zajmie się takimi ważnymi kwestiami jak zabawy matematyczne i zadania, które rozwiną ich umiejętności dodawania i odejmowania, to w obecnej rzeczywistości problem spoczął na barkach zabieganych rodziców. O ile w księgarniach w sekcji matematyka dla dzieci wczesnoszkolnych znajdziemy sporo książeczek i arkuszy ćwiczeń, to matematyka w przedszkolu nie jest już tak hojnie wspierana przez wydawnictwa naukowe. Co więc robią rodzice przedszkolaków w czasach pandemii?

Może Ci się wydawać, że dla przedszkolaka korepetycje matematyka Warszawa to tak zwane przegięcie, ale będziesz zdziwiony liczbą rezultatów dla wyszukania tej frazy w Googlu. Rodzice najmłodszego pokolenia na naszej planecie nie szczędzą starań i pieniędzy, by zapewnić swoim pociechom dobry start już w pierwszych dniach szkoły. Gdzie szukają pomocy? Na przykład na platformie Buki.org, która szybko zdobywa sobie uznanie obu zainteresowanych stron, zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Jest to wygodna forma kontaktowania ze sobą dwóch podmiotów korepetycji, a recenzje poprzednich uczniów na temat nauczycieli są tu bardzo pomocne.

Jak ćwiczyć matematykę z przedszkolakiem w domu?

Najważniejszym zadaniem rodzica, który pragnie przedstawić swojemu przedszkolakowi zawiły świat matematyki, jest pamiętanie o tym, że dziecko nie powinno się zorientować, że to, co robicie, przestało być zabawą i stanowi „pracę”, „coś skomplikowanego” albo „to ważne, skup się”. Elementy nauki dla dziecka w tak wczesnym wieku powinny być jedynie przemycane do zabawy, ponieważ takie pociechy nie umieją jeszcze utrzymywać swojej uwagi na tej samej rzeczy przez dłuższy czas. Jeśli coś jest powtarzalne, natychmiast zacznie je nudzić i stracą całe zainteresowanie daną czynnością. Dlatego nienajlepszym rozwiązaniem dla tej grupy wiekowej są książeczki do nauki czy, co gorsze, zeszyty ćwiczeń.

Co więcej, najmłodsze pokolenia przyzwyczajone są do bardzo dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Stało się to za sprawą szybko zmieniających się obrazów w telewizji, wielobarwnych zabawek interaktywnych, z którymi mają do czynienia już od swoich pierwszych dni, powszechnie używanych smartfonów i dynamicznych, nowoczesnych gier dla najmłodszych. Dodajmy do tego wszędobylskie rozpraszacze w reklamach, supermarketach czy kinach i mamy już spory problem z utrzymaniem uwagi naszych pociech chociaż na kilka minut.

Najlepsze zabawy matematyczne na przedszkolaków

Na szczęście w dzisiejszym świecie bardzo łatwo można znaleźć wszystko, na co istnieje potencjalny popyt. Od zestawów ćwiczeń, gier planszowych, aż po aplikacje do kreatywnej nauki matematyki, wybór jest przedni.

  1. Gry planszowe to świetny pomysł dla starszych przedszkolaków, nie sprawdzą się jednak w przypadku najmłodszych dzieci. Do tych starszych (i ich rodziców) mogą przemówić tytuły takie jak: „Poznaję liczby”, „Śpiące Królewny”, ‚Piraci” czy te pomocne w zapamiętaniu tabliczki mnożenia „Żaby czy Kraby” lub „Eliksir mnożenia”.
  2. Łamigłówki i zagadki matematyczne – tu granice wyznacza tylko nasza wyobraźnia. Łamigłówkę można zrobić ze wszystkiego, począwszy od jedzenia na talerzu, ilości czerwonych samochodów na parkingu aż po gry wykorzystujące takie przedmioty domowego użytku jak rolki papieru toaletowego. Cały dom może stanowić salę do nauki dla takiego dzieciątka – ważne jest jednak, by zabawy płynnie wplatały się w to, co aktualnie robimy i nie wydawały się dla naszego malucha niemiłym obowiązkiem.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *