ZUS wyjaśnia
Żeby otrzymać zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy, należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Ostatnio w przepisach wprowadzono zmiany.
Jakie to zmiany i od kiedy obowiązują? – proszę o wyjaśnienia rzecznika częstochowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mgr Ewę Jęczmyk.
– Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego są zaświadczenia lekarskie na druku ZUS ZLA, wystawione zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli u lekarza orzecznika ZUS – wyjaśnia rzecznik. – Od 17 stycznia 2006 roku obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2005 roku, zmieniające wcześniejsze rozporządzenie. Mają one zastosowanie do zaświadczeń lekarskich wystawionych po 16 stycznia 2006 roku.
Na czym zmiany polegają? Jakie są nowe zasady wystawiania zaświadczeń?
– Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia następującego bezpośrednio po dniu badania.
W każdym przypadku, bez żadnych wyjątków?
– W niektórych przypadkach zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się później niż od dnia następującego po dniu badania, nie później jednak niż od czwartego dnia po dniu badania.
W jakich sytuacjach jest to możliwe?
– Świadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się później niż od dnia po badaniu, jeżeli bezpośrednio po tym dniu przypadają dni wolne od pracy albo badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.
Czy zaświadczenie może być wystawione na okres wsteczny?
– Tak, może. Ale nie dłużej niż na 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony był w tym okresie niewątpliwie niezdolny do pracy.
Czy ta zasada obowiązuje bez wyjątku?
– Lekarz psychiatra, ale tylko wyłącznie on, może wystawić zaświadczenie lekarskie na okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień badania, w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.
A jeżeli ktoś przebywał w szpitalu?
– Zaświadczenie lekarskie, stwierdzające pobyt ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, między innymi w szpitalu, wystawia się w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu.
Czy długość okresu pobytu w szpitalu nie ma znaczenia?
– W razie dłuższego niż 14 dni okresu, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni w celu umożliwienia wypłaty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy. Na wniosek ubezpieczonego zaświadczenie lekarskie, stwierdzające pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, może być wystawione w terminie późniejszym.
Jak wygląda sprawa zaświadczenia w razie ubezpieczenia z dwóch lub więcej tytułów?
– W takiej sytuacji, na wniosek ubezpieczonego, wystawia się odpowiednia liczbę zaświadczeń lekarskich. Zaświadczenie dla kolejnego płatnika zasiłku, potwierdzające wcześniej orzeczoną dla innego płatnika niezdolność do pracy, może być na wniosek ubezpieczonego także wystawione w terminie późniejszym. Nie uległy zmianie przepisy rozporządzenia, zgodnie z którymi zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badaniu stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny.
Dziękuję za wyjaśnienia.
/sz/