Należy kontynuować dobre, sprawdzone formy pracy
Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole 22 września 2008 r., w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej nr 39 w Częstochowie, zamknęło pięcioletnią kadencję swojej pozarządowej działalności. Uczestnictwo w pracach Zjazdu zadeklarowało 35 placówek różnego stopnia i typu z naszego regionu – członków fizycznych organizacji.
Sprawozdanie, pełne konkretnych zadań i inicjatyw, przedstawił przewodniczący Bogumił Dobosz. – Nasze działania, realizowane poprzez różne formy współpracy dotyczyły przede wszystkim pomocy i wspierania szkół w zakresie promowania i nagradzania uczniów szczególnie uzdolnionych w różnych dziedzinach życia; udzielania zapomóg dzieciom i młodzieży, znajdującym się w trudnych warunkach materialnych; edukacji kulturalnej, turystycznej nauczycieli i uczniów szkół średnich; stworzenia możliwości uczestnictwa w warsztatach samorządowych, teatralnych, plastycznych itd. Mamy tez swój udział w organizacji form letniego i zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży – relacjonował przewodniczący.
Spotkanie, oprócz podsumowania minionego okresu, było też pretekstem do nakreślenia planu pracy w przyszłości. – Na najbliższe lata planuje kontynuację sprawdzonych, odnoszących sukcesy form działalności. W nadchodzącej kadencji zwrócimy baczniejszą uwagę na realizacje programów edukacji ekologicznej i prozdrowotnej – akcentuje B. Dobosz.
Po przyjęciu jednogłośnie absolutorium dla starego Zarządu zebrani wybrali nowy, do którego weszli Stefania Barczyk, Bogumił Dobosz, Ewa Juraszek, Marianna Masłowska, Danuta Polak, Jadwiga Ręg, Tomasz Szczygłowski, Maria Szostek oraz Anna Winecka. W skład Komisji Rewizyjnej weszli Urszula Płonka, Hanna Sipowa i Bogusław Stanisz. Prezesem ponownie został Bogumił Dobosz, którego kierowanie instytucją zostało wysoko ocenione przez delegatów Zjazdu.
W dyskusji – w której głos zabrali Elżbieta Lasocka, dyrektor Biura Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole; Grzegorz Sikora, prezes ZNP; Danuta Polak; Barbara Tobolewska i Tomasz Szczygłowski – podkreślono i mocno zaakcentowano problemy w pozyskiwaniu nowych członków oraz sponsorów, bez których niemożliwa jest realizacja zadań, otrzymywania jednego procenta od podatków. A wszystko to na rzecz pomocy szkołom i wspierania utalentowanej młodzieży.
Dziś realizacja zadań przez SPS jest możliwa dzięki m. in. ZNP, P.H.U.P. Inst. – Gaz. Jaskrów, firmom „Ekosan”, „Wudimeks”, Spółdzielni Mieszkaniowej „Północ”, GS Samopomocy Chłopskiej Poczesna, Oczyszczalni Ścieków „Warta”, F.P.H.U. „Marek”, BS w Poczesnej…………………………………… Z takim wsparciem na pewno uda się kontynuacja realizacji dobrych, sprawdzonych działań tej pozarządowej organizacji, która nie otrzymuje żadnych dotacji z budżetu państwa, a jej działacze pracują charytatywnie, z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem.
r