55 uczniów z 19 szkół średnich z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego przystąpiło 2 października do turnieju wiedzy historyczno-literackiej organizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie Al. N.M.P. 22 przy współpracy Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie i Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie.
Tytuł przewodni turnieju „Rok 1918. polska niepodległa i jej twórcy” zbiegł się z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykład na temat twórców Polski Niepodległej wygłosił profesor Andrzej Zakrzewski z Akademii im. Jana Długosza. Uwagę słuchaczy przykuwał szeroką wiedzą i barwnym stylem prezentacji.
Komisja konkursowa w składzie: prof. zw. dr hab. Andrzej Zakrzewski, mgr Bogdan Hennig, mgr Beata Grzanka, mgr Monika Stawiarska i Agnieszka Sikora do półfinału zakwalifikowała 20 osób, a do finału 10. największą wiedzą na temat polski niepodległej i jej twórców wykazał się Maciej Rakowski (zdobył maksymalną liczbę punktów) z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie. Drugie miejsce zajął Rafał Wieczorek z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie, trzecie – Piotr Janiak z LO w Kamienicy Polskiej, czwarte – Amadeusz Szklarz-Habrowski z I Społeczne Liceum Ogólnokształcące, piąte Rafał Michalik z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie, szóste – Jakub Łukaszyński IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie, siódme – Paweł Dąbrowski IX O, ósme – Anna Bryła VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie, dziewiąte – Dominika Leszczyńska z Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie i dziesiąte – Błażej Stromczyński IX LO.
– To najważniejszy konkurs organizowany przez Bibliotekę. Przeżywa wzloty i upadki, które jak zauważyliśmy zależą od tematyki. Większe zainteresowanie wzbudza historia niż literatura, dlatego planujemy wprowadzić trochę zmian. Planujemy wprowadzić odrębny konkurs literacki, obecny będzie dotyczył tylko historii – mówi zastępca dyr. Beata Grzanka.
UG