Na parkingu ‘Oleńka’ nieopodal Domu Pielgrzyma prezentowana jest wystawa :Śladami Jezusa”.
Na parkingu ‘Oleńka’ nieopodal Domu Pielgrzyma prezentowana jest wystawa :Śladami Jezusa”.
W blasku Jasnej Góry, obok sanktuarium wybiło źródło naszej duchowości. To ważne, aby każdy katolik poznał miejsce, gdzie Jezus żył, kształtował swoje człowieczeństwo, przygotowywał się do wypełnienia swojej misji. Chrześcijaństwo w Ziemi Świętej jest silne mocą pielgrzymów, a z Polski przybywa ich wielu, i wystawa może być dla ponownym spotkaniem z Jerozolimą. Ważny jest tez wymiar kulturowy tej wystawy, bo przypomina ona o tym, ż kultura europejska i nasza cywilizacja swe fundamenty ma w zbawczej mocy Chrystusa. O tym, zwłaszcza dzisiaj, musimy pamiętać i ciągle sobie przypominać – powiedział podczas uroczystego otwarcia, 15 lipca 2019 roku, biskup częstochowski, ks. Andrzej Przybylski, przekazując jednocześnie pozdrowienia od księdza arcybiskupa Wacław Depo. Natomiast słowa wdzięczności i uznania w imieniu ojca przeora Mariana Waligóry, przekazał kustosz Jasnej Góry, Waldemar Pastusiak, a
Autorem i realizatorem wystawy jest studio kreatywne Tengent, którego członkowie mają na swoim koncie takie produkcje jak film „Miasto ruin” dla Muzeum Powstania Warszawskiego, „Niezwyciężeni” dla IPN czy projekt wystawy stałej Muzeum Historii Polski. Wystawa, przenosi do Jerozolimy sprzed 2 000 lat! W nowoczesny sposób opowiada historię Zbawiciela i rozwój chrześcijaństwa na przestrzeni wieków – w świetle Ewangelii, tradycji i nauki.
Wystawa została zaprojektowana tak, by przemawiać zarówno do umysłu, jak i serca. Dostarcza wiedzę i oferuje duchowe przeżycie. Zwiedzający będą mogli między innymi stanąć u stóp Golgoty, poznać historię Bożego Grobu, obejrzeć wyjątkowe obiekty związane z historią Jezusa i pomyśleć o swojej roli w tej opowieści – wyjaśnia Krzysztof Noworyta ze studia Tengent, producent i pomysłodawca wystawy.
Opowieść zaczyna się od roku 33 n.e., potem przybliża historię męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, prezentuje ludzi i miejsca związane z Nim. Do jej powstania zostały wykorzystane spektakularne wizualizacje, animacje komputerowe, repliki unikalnych eksponatów, poruszająca muzyka oraz zapachy. To pierwsza w Polsce tak bogata w środki wyrazu wystawa, dotycząca tematu wiary. Jej narratorem jest aktor Piotr Fronczewski, którego głos w przejmujący sposób zanurza zwiedzających w kolejne rozdziały opowieści i towarzyszy im na wszystkich etapach zwiedzania wystawy. Z kolei klimat bliskowschodniego świata dopełniają pieśni w języku aramejskim, które wykonała mieszkająca w Polsce syryjska artystka Myrna Kbbeh. Opiekunem merytorycznym wystawy jest franciszkanin z Jerozolimy o. Narcyz Klimas, naukowiec i badacz, wybitny autorytet w tematyce historii Bożego Grobu, autor książki „Autentyczność Bożego Grobu w Jerozolimie”. Wystawa „Śladami Jezusa” zamienia setki stron naukowych opracowań w spójną i ciekawą opowieść o wydarzeniach, ludziach i miejscach związanych z początkami chrześcijaństwa. To idealna, świeża forma przekazania tej wiedzy zarówno młodzieży, jak i dorosłym – podkreśla ojciec Klimas.
Wystawa swą wymową niezwykle poruszała zwiedzających. – To swoiste rekolekcje dla każdego z nas i chyba ja też takich rekolekcji doświadczyłam. Słowa nie oddadzą uczuć, przeżyć, tę prezentacje trzeba zobaczyć i osobiście poczuć – powiedziała „Gazecie Częstochowskiej” dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska.
Wśród zwiedzających był znany częstochowski muzyk Janusz Yanina Iwański. – Ta wystawa jest bardzo surowa, pokazuje surowość tamtych czasów. Być może będzie ona bodźcem dla wielu, aby wybrać się do Jerozolimy, takim ziarnem, które zaowocuje potrzebą dotknięcia miejsc naznaczonych obecnością Chrystusa – powiedział „Gazecie Częstochowskiej” – Artysta. Wystawa spełnia dwie role, ci co byli w Jerozolimie, mogą uporządkować sobie wiedzę o Ziemi Świętej, a ci nie byli mogą zobaczyć i poczuć niemal namacalnie klimat tego miejsca. Zawsze staramy się podpatrywać rozwiązania zastosowane w różnych wystawach, pomysł tej wystawy i sposób jego realizacji budzi podziw. Dostrzega się tu nie tylko koncepcje, ale i wewnętrzną potrzebę stworzenia tego dzieła – dodał Krzysztof Witkowski, twórca i właściciel Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Wystawa będzie czynna do 27 października br., codziennie od 9:00-21:00
Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.sladamijezusa.pl
URSZULA GIŻYŃSKA