Wsparcie dla studentów


Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek gościł 9 lipca 2020 roku w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. W trakcie wizyty spotkał się z JM Rektor Uczelni prof. dr hab. Anną Wypych-Gawrońską oraz władzami rektorsko-kanclerskimi.

 

– Przyjechałem do Częstochowy, by poznać Uniwersytet – zapoznać się z jego osiągnięciami, ale także potrzebami i kierunkami rozwoju tej Uczelni – wyjaśnia Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Z poziomu ministerstwa ważne jest wsłuchiwać się w głosy pracowników Uczelni, bo to nie tylko ułatwia dialog, ale umożliwia lepszą współpracę i reagowanie na zapotrzebowanie płynące od środowiska akademickiego w przygotowaniu przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego czy np.w przygotowaniu konkursów, których celem jest pobudzanie aktywności pracowników i studentów.

W trakcie spotkania Minister zapowiedział m.in. zainicjowanie projektu wspierania studentów – zrzeszonych w kołach naukowych. Będą oni mogli uczestniczyć w konkursach, których celem ma być wspierania innowacyjności i rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodych już w trakcie studiów. Zdaniem Ministra ma to wpłynąć m.in. na uruchamianie przez młodych startupów i tworzenie przez to nowych miejsc pracy.

W trakcie wizyty poruszono sprawy związane z aktualnymi osiągnięciami badawczo-dydaktycznymi oraz planami rozwoju Uczelni, w tym była mowa o planach działalności badawczo-rozwojowej, takich jak laboratoria i centra badawczo-rozwojowe.

– Przedstawiłam panu Ministrowi plany rozwoju Uniwersytetu w najbliższych latach – mówi prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – dotyczące m.in. nauk o zdrowiu, II stopnia kierunku pielęgniarstwo oraz kierunku lekarskiego, o których uruchomienie Uczelnia zabiega. Rozmawialiśmy o rozwoju infrastruktury Uczelni, nowym budynku oraz centrum badawczo-rozwojowym, powstającym dzięki wygranym projektom laboratoriach badań środowiskowych oraz badań żywności. Wspólnie z przedstawicielami Uczelni zapoznaliśmy pana Ministra z dorobkiem Uczelni i jej osiągnięciami, szczególnie realizowanymi projektami badawczymi, w których Uniwersytet jest liderem we współpracy z innymi uczelniami oraz jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami, z prestiżowymi projektami dydaktycznymi.

Akademicy podkreślają, że liczą na pomoc i przychylność Pana Ministra i Ministerstwa w realizacji planów w dziele budowy silnego ośrodka akademickiego w Częstochowie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *