Wernisażowy piątek


MIEJSKA GALERIA SZTUKI

W Miejskiej Galerii Sztuki, mimo wakacji, trwa sezon wystaw sztuk wizualnych. W najbliższy piątek, 12 lipca o godzinie 18.00, Galeria zaprasza na otwarcie trzech nowych wystaw – grafiki i rysunku, ilustracji oraz na debiut artystyczny młodej autorki.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00, a goście uczestniczyć będą najpierw w otwarciu wystawy PEOPLE-metr 2013. To już czwarta edycja tego projektu (druga, pokazywana w Częstochowie), którego głównym założeniem jest zasada formalno – tematyczna, tj. człowiek wpisany w metr papieru. Autorzy z kilku państw europejskich, zaproszeni do udziału w tej wystawie, mieli za zadanie skupić się, z jednej strony wyłącznie na kompozycjach figuralnych (tytułowi ludzie), z drugiej – zdefiniowanie formatu grafik do wymiaru 100×70 (tytułowy metr). Narzucenie tych zasad było dla autorów projektu przede wszystkim wyrazem przekonania, że sztuka nie jest tylko twórczością lub wyłącznie kreatywnością, ale przede wszystkim rygorem lub samodyscyplinowaniem artysty. Eksperyment przyniósł ciekawy skutek, a wystawa ukazuje, że z podporządkowującej dyscypliny i tak wyłania się wielka rozmaitość dzieł, a twórcy zachowują indywidualność i niepowtarzalny styl. Wystawa, której pomysł narodził się w praskiej Galerii Zbraslav, zwyczajowo ma charakter objazdowy i jest pokazywana kolejno w krajach, z których pochodzą jej autorzy, również jako przyczynek do wzajemnego poznania.

W „polskiej reprezentacji” tej edycji zobaczymy prace m.in. Agnieszki Półroli, Urszuli Łyko-Katus, Krystyny Szwajkowskiej, Barbary Szyc, Justyny Warwas, Zdzisława Wiatra, Jacka Sztuki, Tomasza Andrzeja Mana.

Chwilę później, w Sali Poplenerowej, przed oczami widzów otworzy się kolorowy świat ilustracji do baśni Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi. Książka, napisana blisko sto dwadzieścia lat temu, jest do dziś jedną z ważniejszych lektur dla dzieci, ciągle wznawianą, choć trzeba przyznać, że współczesnego odbiorcę dzieli coraz większy dystans od ówczesnego oglądu świata. To dlatego projekt Grażyny Szpyry – kurator wystawy, Krasnobrodzkiego Domu Kultury – jej organizatora oraz dwudziestu sześciu autorów oddających własne spojrzenie na baśń Konopnickiej ma tak dużą wartość – jako próba zbliżenia tekstu do współczesności przez sztukę ilustracji.

Ilustracje prezentowane na wystawie powstały po Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury, nad którymi kierownictwo artystyczne objął prof. Janusz Stanny. Efektem warsztatów było nowe wydanie książki O krasnoludkach i sierotce Marysi z całkiem współczesnymi ilustracjami wybitnych artystów, laureatów wielu nagród, twórców i kontynuatorów znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”.

W Galerii Promocji Młodych Antresola na gości wernisażowych oczekiwać będzie Paulina Ortenburger – młoda, ale bardzo dojrzała artystka. Częstochowianka; w 2012 r. obroniła dyplom licencjacki w Pracowni Projektowania Tożsamości Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie przygotowuje dyplom magisterski w Pracowni Komunikacji Wizualnej na kierunku Wzornictwo, ASP w Katowicach. Autorka koncepcji wizualno – dźwiękowej wystawy Pejzaż dźwiękowy Częstochowy (Miejska Galeria Sztuki 2011 r.). W dorobku ma takie prace jak projekty identyfikacji wizualnej i plakatów ilustrujących przedsięwzięcia z obszaru nauki, edukacji i kultury, między innymi jest autorką logo Galerii Sztuki Dziecka „Zaczarowany ołówek” działającej w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Na swojej debiutanckiej wystawie pokazuje dzieła, które są swojego rodzaju przestrzeniami emocjonalnymi. Część z nich jest wynikiem refleksji dotyczącej pejzażu. Prace te są próbą odejścia od pejzażu malarskiego cechującego się znieruchomieniem i statycznością, na rzecz ruchu i ulotności. Autorce chodzi o podkreślenie faktu, że pejzaż to z jednej strony obraz, który widzimy, a z drugiej – wrażenia oraz odczucia i emocje przez nas doznawane. Wystawa jest osobistą opowieścią Artystki o Szkocji, miejscu dla niej szczególnym. Aby stworzyć opowieść nie tylko o krajobrazie, ale również wyrazić emocje i wspomnienia Paulina stworzyła swojego rodzaju instalację, w której zastosowała rozwiązania formalne oparte na zmienności, grze światła, ruchu obrazów. Autorka uważa, że każdy człowiek nosi w sobie swój własny pejzaż, własne barwy i przestrzenie . Wystawa daje możliwość odtworzenia tego w przestrzeni galerii. Drugą grupę stanowią dzieła prezentujące bliski Autorce temat, czyli zwierzęta i zwierzęco-ludzką przestrzeń stworzoną we wspólnym zamieszkiwaniu. Wystawa jest również kanwą różnorodnych działań edukacyjnych, do udziału w których zapraszamy

Wszystkie wystawy pokazywane będą do 18 sierpnia.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *