Warto studiować na Politechnice Częstochowskiej


Politechnika Częstochowska poprzez akcję „Dziewczyny na politechniki” zachęca panie do wyboru tej uczelni. Gdy uczelnia powstała w 1949 roku, na 161 studentów była tylko jedna kobieta. Dzisiaj jest ich tysiące.

Prowadzona od czterech lat akcja, jak stwierdza rektor PCz prof. Maria Nowicka-Skowron, przynosi owoce. – W tym roku akademickim na 11,7 tys. studentów panie stanowią potężną armię. To 4,5 tys. studentek, a na pierwszym roku uczy się ich blisko tysiąc. Wzrasta też sukcesywnie liczba doktorantek. W ubiegłym roku było ich 179 na 357 osób; w obecnym na 377 ubiegających się o tytuł doktora 191 to kobiety – mówi rektor. Podkreśla, że studiowanie na Politechnice zapewnia dziewczynom samorealizację i możliwość uzyskania atrakcyjnego zawodu. – Nasze studentki otrzymują nagrody ministerialne, realizują ważne projekty z zakresu przedsiębiorczości. Absolwentki znajdują pracę, są cenione przez pracodawców za wiedzę i pracowitość. Wybierając techniczną uczelnię łamią stereotypy i z nauką dają sobie radę, nie mają kompleksów – mówi rektor Maria Nowicka-Skowron.
Dziewczęta najczęściej wybierają wydziały: Inżynierii Ochrony Środowiska, Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej; Budownictwa, Inżynierii Mechanicznej i Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Rektor Maria Nowicka-Skowron ponownie wybrana na to stanowisko przez kolejne pięć lat zamierza zwiększyć efektywność w obszarze pozyskiwania grantów oraz uruchamiania nowych i zamawianych kierunków. W następnym roku będą to cztery nowe kierunki, złożono też wnioski na cztery kierunki zamawiane, co umożliwia dofinansowanie uczelni i stypendiów.

Maria Zych, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, z województwa świętokrzyskiego
– Na Politechnice można rozwijać swoje zdolności. Matematyka i fizyka zawsze mnie interesowały, stąd jedyną opcją była Politechnika., Dostałam się też na Świętokrzyską, ale wybrałam Częstochowską. Bardzo chciałabym znaleźć tu pracę i zamieszkać. Poziom nauczania jest wysoki, porównywalny z renomowanymi uczelniami w Polsce.

Marta Półka, Wydział Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej, z Bukowna, niedaleko Olkusza
– Na Politechnice uczymy się myślenia, bo przecież dobry inżynier, to człowiek myślący. Na studia w Częstochowie namówiła mnie rodzina, mój brat studiował metalurgię na tym samym wydziale. Sądzę, że studia politechniczne dają większe szanse na lepszą przyszłość. Po uzyskaniu dyplomu chcę wrócić w rodzinne strony.

Na zdjęciu: Marta Półka, Wydział Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej, Maria Zych, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, Aleksandra Fijak, Wydział Zarządzania, Karina Rafalska, Wydział Elektryczny, Anna Chwastek, Wydział Budownictwa, Martyna Bajor, Wydział Inżynierii Środowiska.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *