Warto było walczyć


10. listopada 2005 roku odbyło się XVII Jubileuszowe Walne Zebranie Delegatów NSZZ “Solidarność” Regionu Częstochowskiego. W historycznym klubie Ikar spotkali się uczestnicy dawnego strajku, na czele z przewodniczącym “S” – Mirosławem Kowalikiem

Uroczystości rozpoczęła Msza święta , której przewodniczył ks. infułat Marian Mikołajczyk. Następnie aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza zaprezentowali zebranym widowisko historyczne “Ikar”, autorem scenariusza był uczestnik owych dni Marian Rawinis. – Zależało nam na tym, aby przypomnieć sytuację, która miała miejsce w Częstochowie, a którą związkowcy porównują do wydarzeń w Stoczni Gdańskiej. Wypadki w Ikarze zmieniły Częstochowę. Strajk, który rozpoczął się 11. listopada, poprzedziła decyzja ówczesnego wojewody, Mirosława Wierzbickiego o wprowadzeniu stany wyjątkowego. 150 przedstawicieli zakładów pracy w sali Ikar, ich determinacja , 9 dni strajku w dzień i w nocy. Przed budynkiem rodziny strajkujących. Po 9 dniach odwołano wszystkich głównodowodzących, łącznie z wojewodą Wierzbickim – opowiada Mirosław Kowalik.
10. listopada 2005 roku związkowcy wzięli udział w uroczystym przejeździe “Tramwajem Wolności” z Ikara do przystanku przy Dworcu PKP. Stąd przemaszerowano do Auli Akademii im. Jana Długosza na dalszą część uroczystości, gdzie uhonorowano tych, którzy przyczynili się do tego, że “S” istnieje do dziś. Medale, zaprojektowane przez Dobrochnę Starajewską, odebrali: Zdzisław Bojarski, Zbigniew Kokot, Aleksander Przygodziński, Tomasz Michałowski oraz Ryszard Klimek. Oprócz nich odznaczono osoby, które w strukturach branżowych angażują się w działalność związkową, a także rencistów i emerytów.
Dziś z tamtych lat pozostały jeszcze wspomnienia. – To były burzliwe wydarzenia, pełne emocji i niepewności, ale walczyliśmy. W końcu władza musiała ustąpić – wspomina Stefan Chądzyński, solidarnościowiec z Ikara 1980 roku, odznaczony medalem 25-lecia. Czy warto było walczyć? – Na pewno, warto. Dziś realizowane jest 70 proc. tego, o co zabiegaliśmy – mówi ówczesny przewodniczący spotkania z komisją rządową w Ikarze, Zdzisław Bojarski.

NSZZ “Solidarność” Regionu Częstochowskiego jako organizacja oraz były jej przewodniczący Aleksander Przygodziński zostali laureatami tegorocznej nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy “Tym co służą miastu i ojczyźnie”, przyznawanej od trzech lat w Święto Niepodległości. Podczas uroczystości, 11. listopada, w częstochowskiej Filharmonii w imieniu Związku nagrodę odbierał przewodniczący ZR Mirosław Kowalik oraz laureat Aleksander Przygodziński.

ANNA WOJTYSIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *