Zrekonstruowana Chadecja
Z redakcją „Gazety Częstochowskiej” kontakt nawiązał Pan Grzegorz Klag, przebywający od lat w Niemczech, załączając przy okazji książkę „W tajnej służbie” – biografię gen. Mieczysława ”Rygora” Słowikowskiego. Na miejscu zajmuje się polską działalnością niepodległościową i przynależy do wielu organizacji, takich jak: Międzynarodowa Organizacja Praw Człowieka, Polskie Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji w Niemczech, czy Komisja Polityczna Kongresu Wolnej Polski w Europie – Monachium.
Na początku 1985 roku wspomniany gen. Słowikowski powierzył działaczowi misję odtworzenia w RFN struktur Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji. Udało się. Zorganizowano wiele akcji polegających na oddaniu czci ofiarom reżimu hitlerowskiego, oraz upamiętnieniu rocznic związanych z Katyniem, wprowadzeniem Stanu Wojennego czy odzyskaniem Niepodległości Polski.
Już na początku okazało się, że nie wszystkie polonijne organizacje działające w Niemczech były sprzyjająco nastawione – pod płaszczykiem patriotyzmu zajmowały się jednocześnie głoszeniem komunistycznej propagandy. Stronnictwo nie spotkało się także z pomocą ze strony Niemieckiej, za to w międzyczasie nawiązało współpracę z organizacjami z USA, Afganistanu i Wietnamu.
Polskie Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji wykracza poza problemy rodzimego kraju, czego przykładem może być zainteresowanie się bestialskimi wydarzeniami w Chinach i zareagowanie poprzez rozprowadzanie ulotek i przesyłanie listów do ambasady. Mimo to, poza oficjalną strona internetową i drukowaną w Londynie gazetą „Polonia” ukazuje się niewiele informacji na ten temat.
Gen. Mieczysław Z. ”Rygor” Słowikowski
Urodził się w 1896 roku we wsi Jazgarzew nieopodal Warszawy. Do stolicy wyjechał na studia handlowe, które zresztą okazały się przydatne wiele lat później, na innym kontynencie. W latach 1915-1917 przynależał do Polskiej Organizacji Wojskowej, a rok później udzielał się już w Szkole Podchorążych Polskiej Siły Zbrojnej. Po zakończeniu nauki dowodził kompanią i pomagał przy organizacji batalionu ”Dąbrowa Górnicza”. W tym samym roku zasilił szeregi Wojska Polskiego, gdzie objął funkcję dowódcy plutonu. Niedługo potem rozpoczął służbę w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, uzyskując stopień porucznika. Droga jego wojskowej kariery przebiegała także przez front wojny polsko-bolszewickiej, po której dostąpił kolejnych awansów, obejmując jednocześnie nowe stanowiska.
II wojna światowa zastała generała w Kijowie, gdzie został wysłany jako dyplomata. Pod koniec 1939 roku przebywał w Paryżu, a następnie pracował w Oddziale II Sztabu Naczelnego Wodza. Po kapitulacji Francji pomagał polskim żołnierzom w przedostaniu się do Wielkiej Brytanii. Po zwycięskich akcjach Afrika Korps przeniósł się do Algierii, gdzie założył fabrykę płatków owsianych, która zasiliła finansowo działalność wywiadowczą. Przy jego pomocy Alianci przeprowadzili lądowanie w północno-zachodniej Afryce.
Po wojnie mieszkał początkowo w Szkocji, gdzie służył w Centrum Wyszkolenia Piechoty. W 1964 roku został mianowany pułkownikiem, a 8 lat później generałem brygady. W tym czasie pełnił też funkcję ministra informacji i dokumentacji w emigracyjnym rządzie Zygmunta Muchniewskiego. Do końca życia pozostał w Londynie. W kraju obwołano go zdrajcą, jednak po latach, już pośmiertnie uhonorowano odznaczeniami za działalność niepodległościową.
ANNA GAUDY
1 komentarz
Pilnie poszukuje kontaktu z Panem Grzegorzem Klag, przebywający od lat w Niemczech, załączając przy okazji książkę „W tajnej służbie” – biografię gen. Mieczysława ”Rygora” Słowikowskiego.