W imieniny Koniepolskiego


Hetman koronny Stanisław Koniecpolski żył w XVII. Był godnym kontynuatorem myśli i czynu hetmana Stanisława Żółkiewskiego, dał się poznać jako znakomity strateg i dowódca.
Odniósł imponujące na owe czasy zwycięstwo nad Tatarami pod Martynowem w 1624 roku. W efektownym stylu pokonał Szwedów w bitwie morskiej pod Oliwą w 1627 roku i pod Trzcinką w 1629 roku
Odważnie stawił czoła 25-tysięcznej armii Turków, Tatarów i Wołochów w 1633 roku pod Kamieńcem Podolskim. Pięknym zwycięskim akcentem przypieczętował swą ponad trzydziestoletnią służbę wojskową Ojczyźnie pod Ochmatowem w 1644 roku, ponownie gromiąc Tatarów. Jego imię było głośne w całej Polsce i Europie.
Stanisław Koniecpolski stale unowocześniał polską sztukę wojenną: wprowadził taktykę wojny szarpanej, doceniał konieczność posiadania własnej floty wojennej. Jak nikt inny potrafił powiązać siłę ognia, szybkość i bojowość polskiej jazdy z nietuzinkowymi umiejętnościami piechoty, artylerii i saperów.
Historycy ochrzcili Go mianem “pogromcy Lwa Północy”, tylko on umiał stawić czoła najwybitniejszemu wodzowi ówczesnej Europy- królowi Szwecji, Gustawowi Adolfowi.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniecpolu od 1986 roku nosi imię wybitnego Polaka – hetmana koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Od 1990 roku szczyci się posiadaniem sztandaru. Rokrocznie świętuje dzień nadania imienia. Tym razem 8 maja, tradycyjne obchody połączono z uroczystością odsłonięcia pomnika patrona, który poczesne miejsce zajął przed budynkiem szkoły.
Wraz z całą społecznością ten dzień uczciły władze powiatowe oraz samorządowe miasta i gminy Koniecpol, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej. Nie zabrakło również delegacji zakładów pracy, instytucji, organizacji i szkół koniecpolskich, sponsorów i przyjaciół placówki m.in.: Apoloniusza Tajnera, byłego trenera reprezentacji Polski w skokach narciarskich i autora światowych sukcesów Adama Małysza, Honorowych Obywateli Koniecpola: Janusza Pietruczuka i Jerzego Guły.
Pomysłodawcą, inicjatorem i fundatorem pomnika Stanisława Koniecpolskiego jest Józef Kałuża, burmistrz Koniecpola, on też dokonał jego odsłonięcia.
Uroczystość rozpoczęto Mszą św. w kościele Trójcy Świętej, celebrowanej przez ks. proboszcza, Czesława Bodziocha.
Potem pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Rynku – z racji przypadającego 8 maja – Dnia Zwycięstwa – odbyła się prezentacja pocztów sztandarowych, a także złożono kwiaty w hołdzie poległym za Ojczyznę.
Po uroczystych przemowach Anny Janiszewskiej, dyrektora szkoły
i Józefa Kałuży, burmistrza miasta, w których przypomniano żołnierskie sukcesy i zasługi Koniecpolskiego dla rozwoju miasta, odsłonięto i poświęcono pomnik. Po czym w wyremontowanej, na tę okazję, sali gimnastycznej uczniowie przedstawili humorystyczne widowisko “Potyczki szkolne, czyli jak to dawniej w szkole bywało”. Uroczystość zakończyła się bankietem w Pałacu Potockich w Koniecpolu.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *