“Jan Paweł II – obrońca godności człowieka”
Tegoroczny, siódmy już Dzień Papieski obchodzony był w Polsce pod hasłem: “Jan Paweł II – obrońca godności człowieka”. Organizator – Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołany przez Konferencję Episkopatu Polski (KEP)ma za zadanie upowszechnianie nauczania Jan Pawła II. Fundacja przyznaje również nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla ubogiej młodzieży, organizuje konkurs akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej.
Dzień ten wypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Częstochowskie obchody Dnia Papieskiego zainaugurowano sympozjum naukowym (13. października) w seminarium duchownym, pod hasłem, “Jan Paweł II – obrońca godności człowieka”. Wieczorem na placu Biegańskiego zaprezentowano montaż słowno-muzyczny, “Pieśń o godności człowieka”, na Jasnej Górze podczas uroczystego Apelu modlono się o beatyfikację Sługi Bożego. Modlitwa w miejscu, w którym Papież wielokrotnie zawierzał Polskę i świat Czarnej Madonnie, miała szczególny charakter. Mówił o tym podprzeor o. Piotr Polek. – Modlitewny charakter Dnia Papieskiego, świętowanego na Jasnej Górze, to przypomnienie prośby Jana Pawła II, wypowiedzianej u progu pontyfikatu: “Proszę Was, bądźcie ze mną, na Jasnej Górze i wszędzie”.
Cześć Papieżowi złożyli również artyści. W niedzielę, 14. października, w bazylice jasnogórskiej odbył się Koncert Pamięci Jana Pawła II, pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, podczas którego zaprezentowano jasnogórską muzykę dawną. – Cieszę się, że znaleźliśmy czas spotkać się z twórczością, ze sztuką, którą tak bardzo Jan Paweł II ukochał. Pragniemy oddać Mu hołd poprzez twórczość ze zbiorów Jasnogórskiej Muzyki Dawnej – podkreślił podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, witając gości. W poniedziałek Biegiem Papieskim pamięć Papieża uczcili uczniowie częstochowskich szkół.
Modlitwy Dnia Papieskiego w Częstochowie uwieńczyła procesja różańcowa z archikatedry na Jasną Górę. We wtorek, pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby wyruszyła Aleją NMP procesja, podczas której młodzież z Koła Teatralnego działającego przy parafii św. Maksymiliana przedstawiła pantomimę o Tajemnicach Światła. W bazylice jasnogórskiej bp Wątroba przypomniał, że “Jan Paweł II był dla nas (i powinien być nadal) niedościgłym mistrzem i nauczycielem w bardzo wielu dziedzinach życia”.
Tak też uważa Małgosia R., która powiedziała nam: – Papież był dla mnie ideałem w każdej dziedzinie. Był takim humanistą renesansowym, który wszystko potrafił. Miał również rzadko spotykany stosunek do ludzi – nikogo nie wyróżniał, wszystkich traktował jednakowo, co sprawiało, że każdy był dla niego tak samo ważny. Cieszę się, że są Dni Papieskie, ponieważ wyzwalają w ludziach to co najlepsze – pozytywne uczucia, dzięki, którym stają się sobie bliżsi. Uważam też, że nie powinno się wykorzystywać wizerunku Papieża do innych celów. Najważniejsze są wartości. Nie powinno się też traktować Jego nauki wybiórczo.
Jak już wspomniano, jednym z celów Dnia Papieskiego jest pomoc dla zdolnej lecz ubogiej młodzieży. W całym kraju duchowni apelowali do Polaków o ofiarność na rzecz stypendystów, których nazwali “żywym pomnikiem Jana Pawła II”. Ok. 100 tys. wolontariuszy zbierało datki na ten cel. W tę akcję włączyła się też młodzież częstochowska. Zwieńczeniem akcji był koncert w Filharmonii, połączony z wręczeniem nagród prezydenta Tadeusza Wrony. Otrzymali je uczniowie uzdolnieni artystycznie, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
Pamięć o Osobie Jana Pawła Wielkiego jest ciągle żywa wśród Polaków. Wielu z nas spotkało się z Nim. Każdy taki kontakt wywierał niezatarty ślad w pamięci poszczególnych ludzi. Tak było również w przypadku pani Zdzisławy i jej męża, którzy uczestniczyli w uroczystościach 25-lecia Pontyfikatu Papieża. – W 2003 r. byliśmy z pielgrzymką w Rzymie. Zbiegło się to z 35. rocznicą naszego ślubu. Uczestniczyliśmy w audiencji generalnej w Auli Pawła VI. Bardzo to przeżyliśmy duchowo. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy się spotkać z Ojcem Świętym. Dni Papieskie są potrzebne, aby zgłębiać Jego naukę i wyrazić naszą wdzięczność za wszystko co dla nas uczynił – wspomina pani Zdzisława.
Elżbieta Nowak