Trendy w “Project or…”


Wystawa sztuki użytkowej

Wystawę pod tym tytułem przygotowano w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie. Jej organizatorami są Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Muzeum Częstochowskie

Sztuka użytkowa nieczęsto bywa dziś w centrum zainteresowania odbiorców. I niesłusznie, bo jej wytwory mogą być również przedmiotem estetycznej kontemplacji. Tymczasem ową sztukę spycha się na margines sztuki i przykleja etykietki o pejoratywnym wydźwięku.
Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych we współpracy z Muzeum Częstochowskim postanowiło to zmienić. Czy się udało, powinni ocenić obserwatorzy i uczestnicy częstochowskiego życia kulturalnego. Jedno jest pewne: ta wystawa przyciąga niespotykaną oryginalnością. Prezentuje trendy i dokonania w szeroko pojętej sztuce projektowej. Aranżacja wnętrz, projektowanie przedmiotów: mebli, okładek płyt, książek, plakatów, wydawnictw muzycznych, poligrafii reklamowej, znaku towarowego i fotografii użytkowej – to propozycje artystów tworzących w służbie sztuki użytkowej. Na wystawie skonfrontowano twórczość kilkunastu. Jarosław Koziara, to performer i artysta plastyk z Lublina. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki. Od kilkunastu lat współpracuje z zespołem Voo Voo. Na wystawie w Pawilonie prezentuje fragment swego dorobku. Jego niekonwencjonalne pomysły świetnie wtapiają się w klimat muzycznych dokonań Voo Voo. Dla zespołu projektuje sceniczny i graficzny wizerunek, między innymi okładki płyt.
Szymon Parafiniak, absolwent grafiki na ASP w Krakowie, w tym roku obchodzi 10-lecie pracy twórczej. Na ulicach Toronto poznawał sztukę rysunku i portretowania. Dziś projektuje plakaty muzyczne i teatralne oraz wydawnictwa artystyczne. To on był pomysłodawcą wystawy w Pawilonie. Uważa, że “droga jest celem”.
Wystawę powinny zobaczyć kobiety. Dużo tu przedmiotów, które ucieszą damskie oko. Małgorzata Winiarek-Karpowicz do tej pory znana była jako mediator, teraz częstochowskiej publiczności odkryła swoje zamiłowanie do sztuki użytkowej. Okazała się utalentowaną projektantką oryginalnej biżuterii. Wychowując się w domu bez telewizora, rozwinęła wyobraźnię i poświęciła się realizowaniu pasji. Jest nie tylko twórczynią wisiorków, ale także dekoratorką wnętrz, projektantką ubrań i akcesoriów.
W Pawilonie Wystawowym można także obejrzeć prace autorstwa Doroty Jabłońskiej, Marzeny Mysłek, Patrycji Sosnowskiej, Anny Durlik, Stanisława Charaziaka, Szymona Grucy, Semafora oraz Jacka Łydżby.

Anna Wojtysiak

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *