W poniedziałek (13 marca br.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego przy Alei Najświętszej Maryi Panny 22 w Częstochowie odbył się wernisaż Retrospektywnej Wystawy Twórczości Plastycznej Seniorów z Dziennego Domu Senior +. Podczas spotkania porozmawialiśmy z prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie Teresą Sidorkiewicz, które podjęło się zorganizowania przedsięwzięcia.
Na wystawie swoje prace prezentuje siedem osób. Jakie były kryteria dopuszczenia do udziału w tej ekspozycji?
– To są seniorzy, którzy wykazali największe uzdolnienia artystyczne i zaangażowanie. Wszyscy uczestniczyli w zajęciach w Dziennym Domu Seniora, prowadzonych przez instruktora, autografika od zajęć plastycznych.
Jak długo trwały przygotowania do wystawy?
– Seniorzy pracowali bardzo długo, ale pokazujemy ich najnowsze prace. Co ważne, nasi podopieczni podczas zajęć chętnie współpracowali z instruktorem, wykazywali inicjatywę i kreatywność.
Zatem artyści-seniorzy, to osoby z pasją, którą zapewne odkryli dzięki proponowanym przez Państwo zajęciom w Dziennym Domu Seniora?
– Aktywność artystyczna pojawiła się u nich samoistnie. Po prostu pokochali sztukę, a poprzez zajęcia plastyczne wracają do zdrowia, wykonują różnego rodzaju ćwiczenia manualne. Seniorzy zgłosili się do nas dobrowolnie, nie wymagamy od nich żadnych badań lekarskich. Dla nich praca artystyczna jest uspokojeniem jednocześnie i pobudzeniem do nowych form działalności.
W obrazach przeważa tematyka natury, która często kojarzy się ze spokojem, ciszą. Z czego wynika właśnie taka problematyka?
– Dużo podróżujemy. Seniorzy mają okazję być na wycieczkach krajoznawczych. Najczęściej wyjeżdżamy na Jurę, gdzie obcujemy z przyrodą. I ona staje się dla seniorów inspiracją. W ten sposób mogą się delektować naturą, a jednocześnie udoskonalić swoje zmysły i rozwijać talenty poprzez prace artystyczne.
Dziękuję bardzo za rozmowę
– Ja również
Foto: Dawid Gątkowski / RED
Dawid Gątkowski