W czwartek 16. lutego Jasną Górę po raz drugi odwiedziła komisja ustalająca szczegóły wizyty papieża Benedykta XVI. Ojciec Święty przybędzie do Częstochowy 26. maja br. Przyleci helikopterem z Warszawy i wyląduje na parkingu o godz. 18. Do sanktuarium wejdzie główną bramą, pozdrowi wiernych z ołtarza polowego nad błoniami i przejdzie do Kaplicy Cudownego Obrazu na modlitwę. Weźmie udział w nabożeństwie majowym i wygłosi blisko 20-minutowe kazanie do wiernych. Paulini przewidują, że wizyta papieża zgromadzi ponad milion pielgrzymów.
Zarząd regionu rzeszowskiego NSZZ “Solidarność” przekaże jasnogórskiej fundacji Pro Patria Bastion św. Rocha oryginalny egzemplarz Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Liczący kilkanaście stron dokument przywieziony zostanie w trzecią niedzielę września, podczas XXIV Pielgrzymki Ludzi Pracy.
Po wielomiesięcznym sporze sądowym z Urzędem Marszałkowskim w Opolu lubliniecki PKS odzyskał prawie 500 tys. zł za ulgowe przejazdy uczniów, mieszkających w województwie opolskim.
Ponad 200 religijnych Żydów z całego świata przyjechało do Lelowa uczcić rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana.
Piekarze zapowiadają podwyżki chleba. Cena, przeciętnie, wzrośnie o 10 procent, czyli ok. 20 groszy za kilogram.
17. lutego wprowadzono zakaz handlu żywym ptactwem na Zawodziu. Będzie obowiązywał do odwołania. Decyzja zapadła zaraz po rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa z dnia 17. lutego o zaostrzeniu warunków sprzedaży ptactwa w związku z zagrożeniem ptasią grypą i śmiercią łabędzi na Wybrzeżu. Jerzy Smogorzewski, powiatowy lekarz weterynarii przestrzega jednak przed zbytnią paniką, gdyż nie są jeszcze znane przyczyny zgonu ptaków.
Camping “Oleńka” zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie został wyróżniony w konkursie na najlepszy polski camping “Master Camping 2005”. Konkurs organizowany jest co roku od 40 lat przez Polską Federację Campingu i Caravaningu przy współudziale Departamentu Turystyki Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Uczestniczą w nim wszystkie campingi w kraju.
Niemiecki Instytut Historyczny przygotowuje się do nakręcenia filmu o zbrodniach żołnierzy Wehrmachtu w Częstochowie i Kajetanowicach w 1939 roku i poszukuje świadków ówczesnych wydarzeń. Jeżeli dokument powstanie, wyemituje go niemiecka telewizja ZDF. Niemiecki Instytut Historyczny działa w Warszawie od 1993 roku. Zajmuje się m.in. badaniem stosunków polsko-niemieckich, historią porównawczą Polski i Niemiec.
Od 22. lutego do 1. marca trwa Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W prokuraturach w Częstochowie, Myszkowie i Lublińcu w godz. 9.00 – 15.30 będą dyżurować prokuratorzy. W 2005 roku z porad skorzystało około 800 osób. Najczęstszymi problemami były przemoc i przestępstwa w rodzinie. Kilku częstochowian po latach milczenia złożyło doniesienie dotyczące takich przestępstw.
W Częstochowie uczy się trzykrotnie więcej dyslektyków niż w innych miastach na Śląsku. W ubiegłym roku zaświadczenie o dysleksji miało 18,85 proc. szóstoklasistów (w Sosnowcu ok. 4 proc., w Katowicach 7,4 proc.) i 17,5 proc gimnazjalistów przystępujących do egzaminu. Przeciętna liczba dyslektyków w województwie to 6,6 proc.
Jak zapewnia Urząd Miasta Częstochowy, pieniądze na wypłaty zaległych stypendiów unijnych dla uczniów szkół ponadgimnazjanych w ramach wyrównywania szans edukacyjnych są już na kontach szkół od poniedziałku. Od września miało je otrzymywać 1917 dzieci, ale z przelaniem pieniędzy spóźniał się Śląski Urząd Marszałkowski. Uczniowie dostaną miesięcznie po 155 zł.
Samobójstwo na komendzie?
20. lutego, około godziny siódmej, nagły huk, jaki rozległ się w częstochowskiej Komendzie Miejskiej Policji, postawił wszystkich na nogi. Rozpoczęto poszukiwania i w jednym z pokojów znaleziono zastrzelonego policjanta Mariusza Sz. Po wstępnych oględzinach biegli orzekli, że najprawdopodobniej było to samobójstwo – strzał w głowę oddany był ze służbowego pistoletu. 35-letni Mariusz Sz. był kawalerem, w policji służył od 13 lat, najpierw w jednym z częstochowskich komisariatów, potem w komisariacie w Kłomnicach, gdzie był referentem ds. kryminalnych. W maju 2005 roku oddelegowano go do sekcji przestępstw gospodarczych w częstochowskiej komendzie. Nie było w stosunku do niego żadnych zastrzeżeń. W sobotę 18. lutego normalnie pracował, 20. lutego przyszedł na komendę tuż po szóstej rano. Policja zarządziła sekcję zwłok. Motywy czynu policjanta bada Prokuratura.
UG