Szpitalny front


Szpitale wojewódzkie, powiatowe i miejskie regionu częstochowskiego oraz ich organy założycielskie utworzyły wspólny front w negocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie finansowania służby zdrowia w przyszłym roku. Porozumienie dotyczące współdziałania władz miasta i powiatu oraz prowadzonych przez nie szpitali (Zespół Szpitali Miejskich w Częstochowie i Szpital im. R. Weigla w Blachowni) w negocjacjach z NFZ zostało zawarte 23 października.

Uczestnicy spotkania wicestrosta Janusz Krokowian, wiceprezydent Częstochowy Jacek Betnarski, dyrektorzy szpitali uważają, że tylko wspólne negocjacje pozwolą na zawarcie korzystniejszych kontraktów. Swoją ideę przedstawili marszałkowi województwa śląskiego Januszowi Moszyńskiemu, który zapewnił, że także prowadzone przez niego szpitale wojewódzkie w Częstochowie, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce i Wojewódzki Szpital Zespolony przy ul. PCK, wezmą udział we wspólnych negocjacjach.
Gotowość do współdziałania w tym zakresie zgłosiły także: Kłobuck, Lubliniec i Myszków.
Członkowie “wspólnego frontu” walczyć będą m.in. o podniesienie ceny punktu, według której NFZ płaci za określone procedury medyczne. Zgodnie twierdzą, że obecnie obowiązująca stawka 10 zł za jeden punkt nie gwarantuje szpitalom zwrotu faktycznie poniesionych kosztów i powoduje systematyczne zadłużanie się lecznic. Chcą także powołać specjalny (wojewódzko-powiatowo-miejski) zespół, który opracuje zasady racjonalizacji służby zdrowia w naszym regionie.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *