Warto uczyć się w „Ekonomiku”
Do 16 czerwca gimnazjaliści muszą wybrać dalszą szkołę. Dobrą propozycją jest Zespół Szkół Ekonomicznych przy ul. Augustyna 28/30 w Częstochowie. Jego atuty to wyrozumiałe i kompetentne grono pedagogiczne, doskonałe warunki kształcenia i długoletnia tradycja.
– Wybrałem Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych, bo usłyszałem o nim wiele dobrego. Po pierwszym roku nauki nie żałuję decyzji. Są tu wspaniali, życzliwi i wyrozumiali nauczyciele. Świetni koledzy. Wiem też, że w tej szkole uzyskam odpowiednie przygotowanie do zawodu i matury, bo poziom nauki jest wysoki – mówi Paweł Dziurkowski, uczeń pierwszej klasy specjalizacji technik ekonomista. Podobną opinię wyrażają jego koleżanki – Anna Grzeszna z klasy pierwszej technik ekonomista i Olga Pilawka, uczennica drugiej klasy humanistycznej Liceum Ogólnokształcącego. – W naszej szkole panuje serdeczna atmosfera. Dzięki otwartym na nasze problemy nauczycielom czujemy się tu dobrze, a szeroka oferta edukacyjna umożliwia nam rozwijanie zainteresowań – dodają dziewczęta.
W Zespole Szkół Ekonomicznych stawia się na odpowiedzialną edukację. Nadrzędny cel: dobre nauczanie, przygotowujące uczniów do najważniejszych egzaminów i zapewniające wszechstronny rozwój realizuje kompetentna, nastawiona przyjaźnie do swoich wychowanków kadra pedagogiczna. Efekt ich pracy uwidoczniają sukcesy uczniów. Ostatnie, znaczące osiągnięcie to drugie miejsce w finale Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Finansach tegorocznego maturzysty Damiana Strojca oraz wysokie pozycje (ale już poza podium) Krystiana Kulisia i Adama Heppnera.
Nowy dyrektor szkoły mgr Maciej Trzmiel (funkcję pełni od listopada 2008 roku, wcześniej, przez sześć lat był zastępcą dyrektora), by docenić i jednocześnie zainspirować podopiecznych do jeszcze większego wysiłku wprowadził w obecnym roku szkolnym specjalne wyróżnienie dla najlepszych. To „Oskarek Ekonomika” – jako pierwszy otrzymał Damian Strojec.
Atutem szkoły jest również troska o potrzeby wyższego rzędu. W szkole realizuje się liczne przedsięwzięcia kulturalno-społeczne. Działają kółka teatralne, taneczne i sportowe, odbywają się cykliczne spotkania z ludźmi kultury i sportu. Dyrektor z entuzjazmem opowiada o „Alei Gwiazd”, inicjatywie, której był pomysłodawcą i realizatorem. – Zapraszamy znanych Polaków. Odwiedzili nas Grzegorz Lato, Grzegorz Markowski z zespołem Prefekct, Olek Klepacz, Zbigniew Wodecki, Artur Barciś, zespół Budka Suflera, himalaista Krzysztof Wielicki, redaktor Tomasz Zubilewicz, redaktor Marcin Wrona, Krzysztof Hołowczyc. Goście zostawiają cenne pamiątki, które w przyszłości zlicytujemy na cel dobroczynny – mówi dyrektor. Jak informuje za pozyskane z aukcji fundusze zakupi wózki inwalidzkie z przeznaczeniem dla młodych, niepełnosprawnych uczniów – aktualnie w szkole kształci się dwoje.
Kolejnym pomysłem jest Szkolne Centrum Kultury, uruchomione w marcu br. – Naszym zamierzeniem było przybliżenie uczniom szeroko pojętej kultury oraz zaktywizowanie młodzieży do działań artystycznych – mówi polonistka Edyta Derka, która opiekuje się Centrum. Jego inauguracja nabrała spektakularnej oprawy. Odbyła się bowiem prezentacja rzeźb miękkich znanej częstochowskiej artystki Elżbiety Chodorowskiej, obrazów z Teatru Mundi oraz plakatów i rekwizytów teatralnych, które szkoła otrzymała dzięki współpracy z dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza Robertem Dorosławskim. Najważniejszym akcentem otwarcia Centrum była wizyta kardynała Stanisława Dziwisza i aktora Krzysztofa Kolbergera. Kardynał był zachwycony wysoce duchową atmosferą spotkania, podczas którego K. Kolberger czytał Testament Ojca Świętego Jana Pawła II, a młodzież przy zapalonych świecach śpiewała pieśń „Arka”.
Obok prężnie rozwijającego się życia kulturalnego najważniejsze jest kształcenie uczniów. Ten aspekt jest dla dyrekcji i nauczycieli priorytetowy. „Ekonomik” działa perspektywicznie i wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnej edukacji, która ma zapewnić uczniom przygotowanie do życia społeczno-zawodowego. Oferuje szeroką ofertę edukacyjną, w której, co istotne, są specjalności, gwarantujące zdobycie pracy w przyszłości.
Czteroletnie Technikum proponuje trzy profile. Kierunek technik ekonomista obok standardowych specjalności (finanse i rachunkowość, promocja i reklama) ma kilka nowych – zarządzanie małą firmą, pozyskiwanie i zarządzanie funduszami unijnymi i gospodarka regionalna i lokalna. Kolejne to technik handlowiec oraz zupełny hit – technik obsługi turystycznej, nad którym patronat objęła Polska Izba Turystyki. Natomiast trzyletnie liceum ogólnokształcące ma swojej ofercie klasy o profilu humanistycznym, językowym (rozszerzony angielski i niemiecki) i informatycznym.
Zespół Szkół Ekonomicznych jest placówką, w której uczniowie mają zapewnione dobre warunki do nauki. Szkoła jest przestronna, jasna i kolorowa. Nauczyciele otwarci i przyjaźni uczniom, dyrekcja kreatywna i zaangażowana w wszechstronny rozwój swoich wychowanków. – Zawsze można liczyć na wsparcie ze strony dyrektora, zarówno przy realizacji celów dydaktycznych, jak i ponadprogramowych propozycji, nawet tych zwariowanych – podkreśla Edyta Derka.
Strona szkolna: www.zse.ids.czest.pl
Strona uczniowska: www.zse.c0.pl
URSZULA GIZYŃSKA