Międzynarodowy Konkurs CYBERFOTO od lat cieszy się niezmiennym powodzeniem u artystów. Prezentuje też wysoki poziom twórczy. Jubileuszowa, piętnasta edycja przedsięwzięcia potwierdziła jego światową rangę.
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”
Jury, któremu już tradycyjnie przewodniczył Krzysztof Jurecki, krytyk i historyk fotografii, członek honorowy ZPAF i wykładowca WSSiP w Łodzi, oceniło 870 prac nadesłanych przez 111 autorów. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 155 prac 49 autorów. Główną nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowa otrzymała Paulina Hebda z Gdańska, druga – Tomasz Truszkowski z Warszawy, trzecią – Mateusz Michalczyk z Częstochowy.
Fotografia cyfrowa rządzi się swoimi zasadami artystycznymi. To połączenie fantazji, czasem surrealistycznej wizji artysty z problematyką egzystencji człowieka i otaczającego go świata. To również fuzja artystycznej myśli z coraz nowszymi technologiami. W efekcie za pomocą techniki cyfrowej zmienia się filozofia postrzegania świata. – Współczesne środki edycji sprawiają, że z obrazu można zrobić wszystko. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i sposób myślenia autora o metaforze, istocie bytu, bo do takich wartości te prace najczęściej się odwołują – mówi twórca konkursu Sławomir Jodłowski.
Foto Marcin Szpądrowski
UG