Bezpłatne badania pod hasłem “Skontroluj swoją pamięć” przeprowadzane będą 5 czerwca (sobota) w poradni neurologicznej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym ul. PCK 1 w godz. 9.00-15.00. Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z porady specjalisty neurologa oraz wypełnić test, który potwierdzi lub wykluczy podejrzenie choroby. Od pacjentów nie wymaga się skierowania. Rejestracja telefoniczna odbywać się będzie do 4 czerwca w godz. 8.00-13.00 pod nr tel. 325-26-11, wew.255.
Rozmowa z dr n. med. Januszem Kapusteckim, ordynatorem oddziału neurologicznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Tysiącleciu.
– Panie ordynatorze, w najbliższą sobotę, 5 czerwca Wojewódzki Szpital Zespolony wraz z Częstochowskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera organizują w poradni neurologicznej bezpłatne badania pod hasłem “Skontroluj swoją pamięć”. Do kogo adresowana jest akcja?
– Akcja organizowana jest do osób po 60-tym roku życia, którzy u siebie lub swoich bliskich obserwują zaburzenia pamięci, mają trudności z zapamiętywaniem nowych lub wcześniejszych informacji oraz natrafiają na kłopoty z wykonywaniem czynności życiowych, które wcześniej nie stanowiły dla nich problemu. Oczywiście mogą w niej także uczestniczyć osoby młodsze.
– Co jest głównym celem akcji?
– Przede wszystkim wczesne wykrywanie zaburzeń otępiennych i zapobieganie rozwojowi choroby. Chodzi o przeciwdziałanie zaawansowanemu stadium, w którym pacjent traci kontakt z otoczeniem.
– Na czym polega takie badanie?
– Lekarze będą wykonywać testy, które pozwolą wstępnie określić ewentualne zaburzenia pamięci u osób odczuwających tego typu problemy. Takie badania są wykonywane na całym świecie. W polskim tłumaczeniu jest to krótka skala oceny stanu psychicznego pacjenta. Podstawowy test składa się z kilku części. Na podstawie poszczególnych odpowiedzi testu można określić orientację pacjenta w czasie, miejscu, przestrzeni, jego możliwości zapamiętywania, ewentualne zaburzenia występujące przy liczeniu, przypominaniu sobie nowych informacji. Można również wnioskować o funkcjach językowych, o zdolności danej osoby do wykonywania bardziej skomplikowanych ciągów czynności według zleconego planu. Test jest stosunkowo prosty dla osób, które nie mają zaburzeń pamięci. Osoby zdrowe w skali 30 punktów osiągają wynik pomiędzy 28-30 punktami. Przy jego rozwiązaniu bierze się pod uwagę uwarunkowania związane z wykształceniem pacjenta, z wiekiem. Jeżeli po przeprowadzeniu testu nie stwierdzimy u pacjentów problemów z pamięcią, wówczas możemy ich uspokoić, że tego typu zaburzenia nie są związane z rozpoczynającym się otępieniem.
W zespołach otępiennych bardzo istotny jest tzw. aspekt czasowy. Przy rozpoznaniu chorób najpoważniejszych, myślę tu o chorobie Alzheimera, ważne jest powtarzanie testów z zachowaniem co najmniej 6-miesięcznego odstępu. Liczymy, że pacjenci, którzy uczestniczyli w akcji prowadzonej dwa lata temu, a wyniki ich badań nie były jednoznaczne, wezmą w niej udział ponownie.
– Co w przypadku, kiedy specjaliści stwierdzą u pacjenta groźbę zespołu otępiennego?
– W takim przypadku informujemy, że wymaga diagnostyki lub leczenia. Przede wszystkim jednak myślę tu o diagnostyce, ponieważ przeprowadzone testy są tylko wstępem do dalszych badań. Na ich podstawie można sporo wnioskować, ale do rozpoznania choroby jest jeszcze dość długa droga. Można wykryć objawy otępienia, natomiast pozostanie otwarta przyczyna i potwierdzenie rozpoznania.
MAŁGORZATA KRASOŃ