Już chyba nikt nie ma wątpliwości, że w Częstochowie Raków będzie grał na gruntownie zmodernizowanym stadionie. We wtorek 9 lipca br. miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji. Nie byłoby tego wszystkiego bez usilnych zabiegów naszych częstochowskich parlamentarzystów, na czele z Szymonem Giżyńskim – wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz Senatorem Arturem Warzochą.
Do 19 sierpnia firmy zainteresowane wykonaniem przebudowy i rozbudowy obiektu przy ul. Limanowskiego mogą zgłaszać swoje oferty w przetargu na te prace. Oferty należy składać za pośrednictwem miniportalu Urzędu Zamówień Publicznych.
Najpierw dzięki staraniom częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w budżecie Państwa na rok 2018 zostały zapisane środki na modernizację Miejskiego Stadionu Piłkarskiego „Raków”. Kwota w wysokości 1,8 mln złotych została spożytkowana na gruntowną modernizację sztucznego boiska na MSP „Raków”.
Następnie w październiku ubiegłego roku podczas uroczystego briefingu prasowego na stadionie przy ulicy Limanowskiego – z udziałem wiceministra sportu i turystyki – Jarosława Stawiarskiego oraz Senatora Artura Warzochy – poinformowano o przyznaniu 10 milionów złotych na przystosowanie obiektu do wymogów piłkarskiej Ekstraklasy.
Już wówczas Miejski Stadion Piłkarski „Raków” został wpisany na listę zadań strategicznych w planie rocznym. Wtorkowa decyzja o ogłoszeniu przez Miasto Częstochowa przetargu na budowę Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie to bez wątpienia milowy krok w stronę tego, że jednak obiekt przy Limanowskiego – co tu dużo mówić, przestarzały – zmieni znacznie swój wygląd.
Po modernizacji stadion Rakowa ma pomieścić 6 tys. 152 widzów. Zakres prac obejmuje budowę nowej trybuny głównej z zapleczem sportowym i pełnym zadaszeniem (trybuna zachodnia) o pojemności 2461 miejsc, trybuny północnej (500 miejsc), trybuny południowej (1215 miejsc), przebudowę trybuny wschodniej wraz z budową zadaszenia o łącznej pojemności 1976 miejsc, budowę wieży telewizyjnej, pięciu stoisk gastronomicznych, sześciu punktów kasowych z pomieszczeniami ochrony, toalet (w tym dla osób niepełnosprawnych), obiektu zaplecza sportowego, przebudowę boiska głównego i treningowego (trawa naturalna, płyta podgrzewana), budowę ogrodzeń, dwóch telebimów wolnostojących, sześciu masztów flagowych, parkingów na 94 miejsca postojowe, schodów terenowych, murków oporowych, podziemnego zbiornika przeciwpożarowego, oświetlenia stadionu i systemu monitoringu.
Jednak w specyfikacji zamówienia miasto zastrzegło kilka punktów – które będą musiały być zrealizowane w błyskawicznym tempie – tak aby stadion przy Limanowskiego spełniał wymogi stawiane przez PZPN i spółkę Ekstraklasa S.A. Są to: budowa trybuny wschodniej i zachodniej, budowa wieży TV, montaż podgrzewanej płyty boiska głównego, budowa sanitariatów, budowa punktów kasowych, montaż wejść dla kibiców od strony południowej (tuż obok zajezdni linii tramwajowej).
Na te prace od momentu podpisania umowy potencjalny wykonawca będzie miał 12 miesięcy, natomiast cała inwestycja ma zostać ukończona w 2021 roku, co zbiegnie się z obchodami Jubileuszu 100-lecia powstania Rakowa Częstochowa.
Przemysław Pindor, Foto: Raków Częstochowa