Relacja z krwawego poniedziałku


WYDAWNICTWA

Odnalezione po 70 latach wspomnienia Bolesława Kurkowskiego, naocznego świadka tragicznych wydarzeń z 4 września 1939 roku w Częstochowie, ukazały się drukiem.
Książka „Z krwawych dni Częstochowy”, opracowana przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy i wydana przez Muzeum Częstochowskie, to świadectwo największej zbrodni w historii naszego miasta.
– Do bezbronnych cywili na ulicach otwarto ogień z broni maszynowej, a później dokonano licznych egzekucji. Częstochowianie nie dali najmniejszego powodu do tak okrutnych prześladowań – pisze we wstępie Wiesław Paszkowski.
Autor Bolesław Kurkowski był w tamtym czasie urzędnikiem Zarządu Miejskiego i członkiem Straży Obywatelskiej, a kilka miesięcy po wrześniowej tragedii kierował ekshumacją ofiar. Dzięki czemu mógł szczegółowo opisać wydarzenie i pomordowanych. Książka zawiera opis działań Straży Obywateskiej na przełomie sierpnia i września 1939 roku, obszerne opisy Krwawego Poniedziałku oraz dokumenty, m.in. protokoły ekshumacji zwłok osób pomordowanych 4 września, spisy imienne ofiar z tego dnia (zabitych i rannych, a nawet wykazy rzeczy znalezionych przy nich. Tekst zilustrowano wstrząsającymi fotografiami rzezi, jakiej żołnierze Wehrmachtu dopuścili się na bezbronnych częstochowianach. Dodatkiem są wspomnienia innych świadków tamtych wydarzeń uzupełnione kopiami dokumentów z Archiwum Państwowego w Częstochowie, które dotyczą ekshumacji zamordowanych 4 września.
Z istnienia wspomnień Kurkowskiego zdawali sobie sprawę historycy. Z maszynopisu korzystali w swoich publikacjach Jan Pietrzykowski i o. prof. Janusz Zbudniewek. Zapiski „Z krwawych dni” udostępniła badaczom prawnuczka autora, Katarzyna Morejska.

TJ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *