PYTANIE DO….


Nie należy lekceważyć potrzeb Częstochowian!

– W wywiadzie zamieszczonym w jednym z lokalnych mediów powiedział Pan dobitnie, jako kandydat na prezydenta Częstochowy: „zerwę z modelem Wrony”. O jaki model chodzi?

Ryszard Majer, zastępca prezydenta Częstochowy, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Częstochowy

– Zerwanie z modelem Wrony w zarządzaniu miastem to tak naprawdę inne myślenie o mieście i funkcjach przez struktury miasta realizowanych. Miasto musi być orientowane na potrzeby Częstochowian, a polityka miejska musi zakładać rozwój Częstochowy. Nie można kontynuować programu zapaści cywilizacyjnej i zakładać w dokumentach strategicznych zmniejszania się liczby mieszkańców do 170 tysięcy, tak jak to uczynił Tadeusz Wrona w samej końcówce swej prezydentury, gdy ta kapitulancka i uwłaczająca Częstochowianom tzw. „strategia rozwoju miasta” przeszła na forum Rady głosami ówczesnych zwolenników. Kadra zarządzająca jednostkami miejskimi musi dynamicznie podchodzić do zmieniającej się rzeczywistości, dostosowując jednostki do nowych wyzwań jakie stają przed miastem. Istniejąca w minionych latach stabilizacja oznacza tak naprawdę zastój i marsz wstecz. Na to nas dziś już nie stać. Nie możemy z miasta tworzyć skansenu którego liderzy będą myśleli tylko i wyłącznie o spokojnym dotrwaniu do emerytury.
We wspomnianym wywiadzie prasowym, który z racji skróconej formy nie oddawał do końca treści rozmowy, a nawet całkowicie zniekształcał niektóre konstatacje, nie wybrzmiały najważniejsze akcenty, na które chciałbym położyć nacisk jako prezydent Częstochowy
Mówiąc o praktycznych aspektach zamian muszę z całą mocą podkreślić że odpowiednio wypromowana turystycznie marka miasta, jako centrum pielgrzymowania powinna być jednym z elementów konstrukcji wspierających jego rozwój. Najważniejszym, ale nie jedynym, tak jak to było za czasów poprzedniej ekipy. Z idei pielgrzymowania czerpiemy swoją tożsamość, to należy zawsze pielęgnować i chronić, natomiast w moim postrzeganiu miejskiego rozwoju akcenty należy położyć na inwestycje przemysłowe, obszar polityki społecznej zapewniający bezpieczeństwo socjalne i rozwój środowiska akademickiego. Nie ma dziś ucieczki od aktywnej polityki społecznej. Zamykanie oczu na zwiększający się odsetek seniorów w naszym mieście świadczy braku wrażliwości społecznej i lekceważeniu potrzeb tej grupy mieszkańców. Zrównoważony rozwój miasta to współistnienie obszaru dziedzictwa historycznego i tradycji, z elementami które będą służyły mieszkańcom w zapewnieniu miejsc pracy i godnego życia. Pozyskiwanie inwestorów to także zdecydowanie większe wpływy do budżetu dzięki którym można będzie skutecznie rozwijać infrastrukturę drogową. Zwracam uwagę szczególnie na drogi, bo one w dużej mierze determinują jakość życia w mieście a także pozyskiwanie kolejnych inwestorów. Zakorkowane miasta dziś się po prostu omija.
Nowy model zarządzania miastem to zdecydowane zwiększenie odpowiedzialności w realizacji poszczególnych zadań przez podmioty pozarządowe. Organizacje pozarządowe muszą zacząć aktywnie uczestniczyć w kreowaniu rozwoju miasta, z beneficjenta muszą bardzo szybko stać się partnerem władz miejskich.
Na koniec pragnę zaznaczyć, że w opinii środowiska politycznego Prawa i Sprawiedliwości autorstwa prezesa zarządu okręgowego posła Szymona Giżyńskiego, wspólny ponadpartyjny kandydat do fotela prezydenta miasta Częstochowy popierany przez PiS, PO, Unię Laikatu Katolickiego oraz cały szereg organizacji politycznych i społecznych miałby szanse zdystansować rywali już w pierwszej turze wyborów, a stabilne zaplecze polityczno-samorządowe, umożliwiłoby mu skuteczne zarządzanie i rozwój cywilizacyjny naszego miasta.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *