Przybliżyć Prusa


Od ponad 10. lat Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie uroczyście obchodzi dzień swojego patrona

Tegoroczna uroczystość miała miejsce 9. grudnia. – To święto całej szkoły. Poprzedzone jest wieloma konkursami międzyszkolnymi i przebiega dwuetapowo. Część przedpołudniowa przeznaczona jest dla uczniów i zaprzyjaźnionych placówek, po południu zaś naszymi gośćmi są rodzice – mówi Barbara Tryba, nauczycielka geografii i chemii, jedna z organizatorek.
W programie duży nacisk położono na popularyzację twórczości Bolesława Prusa. – Co roku “obróbce” poddany zostaje inny utwór, w tym skupiliśmy się na “Lalce” – dodaje B. Tryba. Obowiązkowym punktem jest prezentacja osiągnięć szkoły, a tych nigdy nie brakuje. – Otrzymaliśmy nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy za cykliczną sesję popularno-naukową “Cudze chwalicie, a swoje znacie?”, organizowaną przez Barbarę Trybę. Szkolne Koło LOP prowadzone przez Iwonę Florek wyróżniono za promocję ekologii i ochronę przyrody, a Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne za krzewienie turystyki wśród młodzieży. Cieszy nas sukces w Międzynarodowym Konkursie EKO 2005. W szóstej jego edycji nasz projekt “Użyteczne odpady”, realizowany już od trzech lat, otrzymał wyróżnienie – wyliczał dyrektor, Artur Zacharski. W ubiegłym roku nie brakowało również dobrych wyników sportowych. Szkoła lideruje w zainicjowanych przez siebie, Mistrzostwach Polski Szkół im. B. Prusa. W ubiegłym roku ponownie była najlepsza w turniejach koszykówki i piłki nożnej halowej, zajęła trzecie miejsce w siatkówce.
Przedpołudniowe spotkanie zakończono spektaklem Aleksandra Fredry “Damy i huzary”, rewelacyjnie zagranym przez młodych aktorów ze szkolnego koła teatralnego: Milenę Blaumę, Maksymiliana Dudka, Krzysztofa Krawczyka, Sylwię Flak, Jakuba Chworostowskiego, Joannę Sobolewską, Magdalenę Parlej i Roberta Cebulę. Na scenie dominowała swoboda, bezpretensjonalność i autentyczny dowcip, które nierzadko trudno dostrzec na deskach prawdziwego teatru. Duża w tym zasługa Ireny Cicheckiej, Grażyny Tatarek i Renaty Wojciechowskiej, które od lat prowadzą koło. – Spektakl zaprezentujemy również w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Łukasińskiego i w Domu Małego Dziecka we Wrzosowej, placówkach, z którymi od lat współpracujemy – mówi Barbara Tryba.
Po południu aula szkoły zamieniła się w wielką kawiarenkę. Przy słodkim poczęstunku rodzice licytowali stroiki świąteczne wykonane przez młodzież. Mieli również sposobność obejrzenia przedpołudniowego programu artystycznego.
Na uroczystość przybyli: Wanda Życińska, dyr. Kuratorium, Dorota Sobala naczelnik Wydziału Edukacji i sportu Urzędu Miasta, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i sponsorzy. Darczyńcy szkoły otrzymali medal “Przyjaciel Prusa”. Dla “Delic-Polu” odebrał go Sławomir Wąsowicz, p.o. dyr. ds. handlu, a prezes częstochowskiej firmy “Akom”, Aleksander Tarkowski, dla firmy “Insert” z Wrocławia.
Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwała Aleksandra Politańska, nauczycielka fizyki. Prócz wcześniej wymienionych pedagogów wsparli ją, m.in., anglistki – Aleksandra Lechowicz i Anna Górniak oraz Bożena Wejsig, Izabela Wypych-Staszewska, Bogusław Nowak, Dariusz Rataj i opiekunki samorządu szkolnego: Ewa Jagoda i Mariola Pędziwiatr. Konferansjerkę poprowadzili uczniowie: Karolina Pawlik i Krzysztof Obiedziński.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *