9. grudnia 2005r. w Sali Teatralnej Zakładu “POLONTEX” przy ul. Rejtana 25/35 w Częstochowie odbyła się potrójna uroczystość. Zarząd Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej wręczył nagrody, wyróżnienia, dyplomy w konkursach: “Jurajski Produkt Roku” i “Szata Godowa” oraz nominacje do Lauru Umiejętności i Kompetencji.
W tym roku konkurs “Jurajski Produkt Roku” obchodził swój pierwszy jubileusz, była to bowiem 5. jego edycja. Po raz pierwszy Jury, które obradowało 4. listopada, opiniowało nie tylko produkty (spożywcze i przemysłowe), ale również usługi. – Podstawowym celem konkursu jest promocja wyrobów, produktów i usług przedsiębiorstw i instytucji działających na obszarze byłego województwa częstochowskiego na rynku lokalnym i ogólnokrajowym – podkreśla prezes RIPH, Karol Plutecki.
O tytuł Jurajskiego Produktu Roku walczyły: ciastka z otrębami “Otrębusie”, (Z.P.U. “EKOPRODUKT” Marek Kubara, Elżbieta Kubara), botek damski (“AXEL” Stanisław Kosela), monitoring systemów alarmowych z reakcją grup interwencyjnych (“CANDIDUS” SP. Z O.O.), urządzenie do segregacji odpadów – sortownica do odpadów komunalnych (P.P.H.U. “OSINY”), herbatniki “Puszatki (Z.P.H.U. “DELIC-POL”), Chleb razowy mieszany na miodzie ze śliwką (“SPOŁEM” PSS “JEDNOŚĆ”), cement (CEMEX POLSKA SP. Z O.O. Zakład Cementownia Rudniki), pomidory, odmiana Lima (Z.P.O.W. “RARYTAS – POLEXIMP”), mrożone wyroby mączne (“ŚNIEŻKA” Chłodnia). Ponadto o tytuł walczył Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Marii Panny, W.P.I “WUDIMEKS” oraz C.P.B.P. “PRZEMYSŁÓWKA” za Pawilon Onkologiczny przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.
Jury pierwszą nagrodę w kategorii przemysłu spożywczego przyznało ciastkom “Otrębusie”, a wyróżnienia: herbatnikom “Puszatki” i chlebowi razowemu ze śliwką. W kategorii innych przemysłów pierwszą nagrodę otrzymały aż trzy produkty: botek zimowy damski, monitoring systemów alarmowych i urządzenie do segregacji odpadów – sortownica do odpadów komunalnych, a wyróżnienia: cement specjalny wieloskładnikowy i pawilon onkologiczny przy WSzS. Dyplomami uhonorowano pomidory Lima i mrożone produkty mączne.
Kolejnym punktem było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu “Szata godowa”, przeprowadzonego przez RIP-H po raz pierwszy, przy życzliwym protektoracie Arcybiskupa Metropolity Archidiecezji Częstochowskiej,m Stanisława Nowaka. – Częstochowa to miasto kultu maryjnego, duchowa stolica Polski, toteż konkurs miał swoje uzasadnienie ideowe. Ale również przyświecał nam cel praktyczny. Wśród członków Regionalnej Izby są producenci tkanin używanych do szycia różnych uroczystych strojów, a Izba ma kontakty z uczelniami kształcącymi projektantów odzieży. Liczymy, że konkurs przyczyni się do rozwinięcia produkcji szat – mówi Karol Plutecki. Jury konkursu pod przewodnictwem ks. infułata Mariana Mikołajczyka, kanclerza Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Częstochowskiej przyznało dwie nagrody pierwsze po 2,5 tys. zł: Katarzynie Cebulak z Lublina (za poszukiwanie nowych wizji artystycznych) i Honoracie Gilman z Chorzowa (za profesjonalizm) oraz wyróżnienie – 1 tys. zł – Agacie Maciejewskiej z Warszawy (za niestandardowe podejście do tematu).
Kolejnym akcentem spotkania było wręczenie nominacji do wojewódzkiej nagrody “Laur Umiejętności i Kompetencji”. Dyplomy sygnowane przez Artura Gacka, prezydenta RIP-H oraz posła RP, Szymona Giżyńskiego, członka zarządu RIP-H, otrzymali: Bogdan Chudaszek w kategorii “Gospodarstwo Rolne” oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe “LINEX” – Wojciech Kasprzycki, w kategorii “Polskie Przedsiębiorstwo”. Nominacje do nagrody Laur Umiejętności i Kompetencji przyznawane są w kategoriach: Przedstawiciel samorządu terytorialnego, Instytucja i organizacja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm, Instytucja finansowa, Menedżer, lider społeczno-gospodarczy, Polskie przedsiębiorstwo, Eksporter, Inwestycja zagraniczna w Polsce, Gospodarstwo Rolne, Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii, Instytucja i twórca kultury. Z listy nominowanych, zaproponowanych przez Radę RIP-H w Częstochowie, katowicka Kapituła konkursu wybierze zwycięzcę i przyzna mu Złoty Laur.
Podczas uroczystości wręczono również Złote Honorowe Odznaki Krajowej Izby Gospodarczej. – Jest to szczególne wyróżnienie przyznawane przyjaciołom i sympatykom Izby, którzy nie są członkami formalnymi, ale ich obecność jest żywa, pełna inwencji i pomysłów. Wspierają działania Izby zarówno w formie merytorycznej jak i finansowej, a także promują jej ideę podczas licznych spotkań i wyjazdów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – podkreśla Karol Plutecki. Odznaki otrzymali: Tomasz Brymora (szef firmy “KACPER”, członek Zarządu RIP-H), Stanisław Czupryna (“DELIC – POL”), Tadeusz Szymanek (“GREEN PACK”, Członek Rady RIP-H).
Po emocjach, licznie przybyłych na uroczystość gości, zabawiał Krzysztof Daukszewicz.
URSZULA GIŻYŃSKA