Festiwale poświęcone tematyce praw człowieka są organizowane na całym świecie, m.in.: w Pradze, Amsterdamie, Nowym Jorku i od 2001 roku w Warszawie. Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Prawa człowieka w filmie” to program Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC), stworzony w 2001 roku. Od 2003 roku HFPC we współpracy z ośrodkami akademickimi, organizacjami pozarządowymi i instytucjami kulturalnymi w całej Polsce organizuje festiwal objazdowy. W jego ramach prezentowane są wybrane filmy z repertuaru festiwalu warszawskiego.
Organizatorami częstochowskiego festiwalu są HFPC oraz Instytut Pedagogiki WSP w Częstochowie.
Od wczoraj w WSP przy ul. Waszyngtona 4/8 trwa II Festiwal Objazdowy pod hasłem “Prawa człowieka w filmie”. Prezentowane są filmy dokumentalne i reportaże z 10 krajów Europy i Ameryki Północnej. Projekcje odbywają się w salach nr 54 i 124 (20-21.05, godz. 12.00 – 17.30). Imprezę otworzył wykład Elżbiety Czyż “Prawa człowieka małoletniego”. W piątek (21.05, godz. 15.00, sala nr 54) prelekcję dotyczącą działania służb specjalnych wygłosi prof. Andrzej Rzepliński.
Wczoraj w godz. od 15.00 do 17.30 zaprezentowano filmy ilustrujące m.in.: problem rytualnego obrzezania dziewcząt w Afryce (“Dzień, którego nigdy nie zapomnę”, reż. Kim Longinotto), konflikt izraelsko – arabski widziany oczyma dziennikarki Amiry Hass (“Linia frontu”, reż. Yifat Kedar), obraz czeczeńskich mieszkańców uciskanych przez władze rosyjskie (“Czeczenia – zabójstwo za zgodą świata”, reż. Krystyna Kurczab-Redlich). Dziś, m.in.: codzienna egzystencja w PRL w połowie lat 80-tych (“Polska 85 – żyć w prawdzie”, reż. Marcel Łoziński), obrazy z życia Bayarda Rustina, jednego z największych aktywistów XX wieku (“Brat outsider – życie Bayarda Rustina”, reż. Nancy Kates), wstrząsające relacje dwóch kobiet, które podczas wojny na Bałkanach przebywały w obozie koncentracyjnym w Omarskiej (“Wywoływanie duchów”, reż. Carmen Jelincic, Mandy Jacobson).
W ramach festiwalu przygotowano także liczne imprezy towarzyszące. Wczoraj o godz. 20.00 w “Paradoksie” wystąpił Jasnogórski Kwartet Wokalny “Cantus” oraz grupa literacka “Blee”, a o 22.00 szkółka bębniarzy A. Łozowskiego. Dziś w “Paradoksie” wystąpi grupa “Czarne Ciasteczka”, w skład której wchodzą Marcin Świetlicki, Antoni “Ziut” Gralak, Grzegorz Dyduch i Marek Piotrowicz (godz. 20.00). 21 maja pub “Oslo” zaprasza na koncert grupy muzycznej “Częstochowa Pipes&Drums” (godz. 20.00) oraz grupy tancerzy “Comhlan”. W sobotę o godz. 18.00 w klubie “Utopia” wystąpi kabaret “Stufka”.
AKB