Medycy z Dalekiego Wschodu w Częstochowie
Wiedza medyczna Dalekiego Wschodu liczy sobie kilka tysięcy lat, jest starsza niż europejska cywilizacja. Przetrwała tak długo, bo stosowane w niej metody są skuteczne. Opiera się na naturalnych formach terapii i stosuje się w niej preparaty wspomagające pochodzenia organicznego, a nie chemicznego.
Nie oznacza to, że przeciwstawia się medycynie konwencjonalnej. Europejskie i dalekowschodnie metody leczenia są dwiema różnymi drogami prowadzącymi do tego samego celu – uzdrowienia pacjenta.
Tybetańczycy uważają, że każdy człowiek jest chory. Jeśli tego nie odczuwa, to znaczy, że choroba pozostaje w uśpieniu. Jej zasięg jest wtedy trudny do określenia. Najważniejszą zasadą medycyny tybetańskiej jest jednak to, że organizm człowieka traktuje jako całość. Nie leczy pojedynczego “przypadku” czy organu. To sprawia, że chory szybciej wraca do zdrowia i nie występują skutki uboczne stosowanej terapii. – Takie właśnie metody stosują lekarze z dalekiego Wschodu w naszym gabinecie w Częstochowie. Podobnie w gabinetach w Cieszynie, Katowicach, Opolu. Specjaliści z Azji wykonują szereg skutecznych zabiegów poprawiających samopoczucie, psychikę i zdrowie naszych pacjentów – mówi Jacek Kula, współwłaściciel sieci gabinetów masażu wschodniego MANAL.
NA WŁASNYM PRZYKŁADZIE
– Mój kontakt z medycyną Wschodu sięga jeszcze lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to po wypadku wylądowałem w szpitalu, a moje życie było zagrożone. Potem znalazłem się w Chinach, gdzie, najkrócej mówiąc, przywrócono mnie do normalnego funkcjonowania.
Po kilkunastu latach wróciłem do tematu i zająłem się urządzaniem gabinetu medycyny wschodniej, głównie dla potrzeb rodziny. Ściągnęliśmy z Chin do Katowic lekarza z żoną. Powstał gabinet, z którego skorzystało ponad trzystu pacjentów – opowiada pan Kula.
Po zaspokojeniu rodzinnych potrzeb, gabinet został zamknięty , ale nie na długo. Zapotrzebowanie na wschodnie metody leczenia skłoniło Jacka Kulę do reaktywowania katowickiego gabinetu, a nawet otwarcia kolejnych w kilku innych miastach.
CO OFERUJE MANAL ?
W gabinecie masażu wschodniego MANAL w Częstochowie wykonuje się zabiegi odwykowe (alkohol, papierosy), przeprowadza korekcję kręgosłupa i wad postawy oraz w szerokim zakresie wspomaga organizm, wyprowadzając go np., z anemii, przywracając właściwe funkcjonowanie układu krwionośnego (serce, płuca) oraz układu trawiennego (żołądek, jelita, wątroba). W zabiegach stosuje się akupunkturę, masaże, akupresurę, energotwórcze zabiegi termiczne moksa, rzadko stosowane, a niezwykle skuteczne leczenie uszu i zatok przez tzw. świecowanie i konchowanie świecami Hopi. Ponadto w gabinetach odbywa się pełna rehabilitacja pourazowa i pooperacyjna.
Przeprowadza się również kuracje ziołowe. Wszystko to wykonują specjaliści z Mongolii , którzy są z wykształcenia lekarzami medycyny europejskiej i jednocześnie specjalistami medycyny tybetańskiej. Niektórzy z nich mają tytuły doktorów nauk medycyny chińskiej czy tybetańskiej.
ZNALEŹĆ PRZYCZYNĘ
Sens medycyny Dalekiego Wschodu polega, najogólniej biorąc, na szukaniu powodów schorzenia.
Przykładem niech będzie oko. Za właściwe funkcjonowanie gałki ocznej odpowiada wątroba, więc trzeba ją doprowadzić do takiej sprawności, aby poprawił się wzrok. Podobnie z innymi narządami w organizmie człowieka. Przyczyn nieprawidłowej pracy, jak w zespole naczyń połączonych, trzeba szukać w organach związanych i odpowiedzialnych za funkcjonowanie określonych narządów. W ten sposób likwiduje się często schorzenia ucha, niedokrwienia nóg, migreny czy nerwice. Przyczyn może być wiele, ale lekarze specjaliści potrafią zdiagnozować przyczynę – źródło schorzenia i usunąć je.
– Nasi specjaliści to lekarze nie od konkretnych chorób, ale od wspomagania pacjenta – twierdzą w MANAL. Taka jest logika medycyny wschodu. Na pytanie czy leczymy np. tarczycę, odpowiadamy: “Nie, my nie leczymy tarczycy, ale wspomagamy organizm, który sam zwalczy chorobę”. W ten sposób realizuje się ideę szeroko pojętej profilaktyki.
KTO ODWIEDZA MANAL ?
Przekrój wieku pacjentów w gabinetach MANAL jest bardzo szeroki, od niemowląt do starców. – Najczęściej są to pacjenci-desperaci, którzy obeszli już wszystkie możliwe przychodnie i teraz szukają ostatniej deski ratunku – mówią w MANAL-u. Okazuje się, że często wcale nie trzeba wielu zabiegów, aby doprowadzić pacjenta do pełnej równowagi. Sporo jest też młodych ludzi mających kłopoty z sercem oraz wady postawy, płaskostopie, a nawet problemy z poruszaniem się.
– Przychodzą do nas także pacjenci wyleczeni z choroby, lecz chcący nadal poprawiać własne zdrowie. Są zadowoleni z pomocy , przyprowadzają swoich znajomych, rodziny, sąsiadów, którym po prostu dobrze życzą – mówi pani Grażyna z MANAL. Odwiedzają nas też ludzie bardzo zestresowani, samotni, opuszczeni, niejednokrotnie skrzywdzeni przez los, którym brakuje ciepła i tolerancji, a nawet zwykłej rozmowy. Staramy się im to dawać, dlatego potem często wracają.
PAN W STARSZYM WIEKU
Pewnego dnia do gabinetu przyszedł mężczyzna w wieku przed siedemdziesiątką. Był tak spięty i przerażony swoim stanem, że trudno było z nim rozmawiać. W czasie badania lekarka zapytała: “Dlaczego tak się pan denerwuje? Niczego zagrażającego pańskiego życiu nie widzę”. “Pani chce mnie tylko uspokoić” – odpowiedział pacjent. Po szczegółowym badaniu lekarz ustalił, że pacjent może mieć problemy z żołądkiem i dwunastnicą, na co badany odpowiedział, że czasem boli go brzuch. Lekarka przypuszczała, iż w jego żołądku jest kilka starych kraterów po wrzodach. Pacjent został wysłany na gastroskopię, która potwierdziła diagnozę MANAL-u, wykazując sześć miejsc po wrzodach. Stan psychiczny starszego pana był wynikiem przewlekłej choroby żołądka i dwunastnicy, z czego pacjent nie zdawał sobie w pełni sprawy. Nawracające bóle wrzodowe, zmieniając z biegiem lat rodzaj i natężenie, spowodowały pogorszenie stanu psychicznego chorego.
NOGI MOGĄ CHODZIĆ
Częstym schorzeniem, z jakim przychodzą pacjenci do MANAL-u są niesprawne nogi, twarde i opuchnięte. W gabinecie stosuje się szereg zabiegów m.in. akupunkturę ,masaże, zioła. Po kilku zabiegach pacjenci nie odczuwają jeszcze zmian, ale po serii (dziesięć zabiegów) chory mówi często do lekarki : “Zauważyłem, że mam nogi ciepłe, znacznie pewniej się czuję”. Po kolejnych zabiegach ogłasza z radością: “Już zapomniałem, że miałem chore nogi, teraz naprawdę chce mi się chodzić!”
To efekt zabiegów , które poprawiły krwioobieg w nogach. Udrożnione naczynia krwionośne przywróciły nogom ich normalną ciepłotę i funkcjonowanie mięśni.
Wnioski są jednoznaczne:
– stosunkowo niewiele zabiegów doprowadza organizm pacjenta do pełnej równowagi zdrowotnej
– stosunkowo niewiele zabiegów i wizyt w naszym gabinecie pozwala na osiągnięcie harmonii i równowagi energetycznej organizmu, poprawiając przy tym psychikę.
JAK TRAFIĆ DO GABINETU MANAL
Gabinet masażu wschodniego MANAL mieści się w CZĘSTOCHOWIE przy ul.7 Kamienic 27/7, tel. 034/ 368-30-82 , 0 888 29 03 66, 0 501 68 81 68
Gabinet czynny jest we: wtorki od 12.00 do 17.00
w soboty od 10.00 do 14.00
R