„P.O.S.”, „Na Falach Eteru”, „Odwach”, „Marsz Prezydent” – to tytuły marszów, które stały się jedną z lepiej rozpoznawalnych patriotycznych wizytówek II Rzeczpospolitej. Często stanowiły tło muzyczne dla wojskowych parad oraz materiałów filmowych z okresu międzywojennego. Utwory te zostały napisane przez Polskiego Króla Marszów – Edwarda Maja dla upamiętnienia Odzyskania Niepodległości. Dzisiaj przypominamy sylwetkę kompozytora, który urodził się i wychował w Częstochowie.
Edward Maj urodził się 29 września 1893 roku w Częstochowie, zm. 7 kwietnia 1967 roku w Krakowie. Polski kompozytor, określany mianem Polskiego Króla Marszów.
Edward Maj od dzieciństwa wykazywał zainteresowania w dziedzinie muzyki. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach. W wieku 15 lat rozpoczął naukę w częstochowskiej szkole muzycznej. Jednocześnie był członkiem Małej Orkiestry Symfonicznej prof. Neussera, w której był skrzypkiem, później zaś Zastępcą Dyrygenta. Mając 18 lat Edward Maj zostaje dyrygentem Małej Orkiestry Salonowej w Zawierciu oraz Orkiestry Dętej, w 1920 r. obejmuje stanowisko kapelmistrza 5 batalionu saperów w Krakowie. Od roku 1930 podejmuje obowiązki dyrygenta krakowskiej Orkiestry Miejskiej, która uczestniczyła we wszystkich najważniejszych uroczystościach miasta. Pod batutą Edwarda Maja Orkiestra odprowadza na miejsca wiecznego spoczynku na Wawel marszałka Józefa Piłsudskiego (w 1935 roku) oraz Karola Szymanowskiego (w 1937 roku) na Skałkę, a w roku 1947 na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarz Salwatorski wybitnego polskiego aktora i reżysera Juliusza Osterwę. Wybuch wojny w 1939 roku przerywa jego działalność, lecz po wojnie Edward Maj znów wraca do funkcji dyrygenta aż do roku 1952. Edward Maj skomponował wiele marszów, m.in. P.O.S (Państwowa Odznaka Sportowa), Odwach, Apel Strzelecki, Laur żołnierski, Prezydent, Na falach eteru, Żałobny, Krakus, Cześć Krakowowi i Pod Ratuszem. Edward Maj spoczywa na starym Cmentarzu Rakowickim.
Edward Maj z synem i córką Lucyną
WIKIPEDIA
ug