POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. MUSICA SACRA – uroczysty koncert na Jasnej Górze


Świeżość młodości i perfekcjonizm dojrzałości – taki pakiet muzyczny zaoferowano publiczności podczas koncertu laureatów XV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra Nova.

Uroczysty koncert, zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, odbył się w Bazylice Jasnogórskiej 27 lipca 2019 roku. Kompozycje laureatów wykonał znany w kraju i za granicą Polski Chór Kameralny, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego – jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.
Przed koncertem miała miejsce uroczysta chwila wręczenia odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”: Zbigniewowi Biernackiemu, właścicielowi Antykwarii Niezależna oraz dyrygentowi Markowi Koprowi. Odznaczenia w imieniu ministra Piotra Glińskiego przekazał sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł na Sejm RP Szymon Giżyński. Ponadto Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego otrzymała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie Mariola Matysek.
Poseł Szymon Giżyński gratulując odznaczonym i laureatom konkursu powiedział: Jasna Góra dla finału Konkursu Musica Sacra Nova nie jest zwykłym kontekstem, lecz sacrum, par excellance, samym w sobie. Dla Polaków najwspanialszym i najważniejszym. To, tu, na Jasnej Górze, nastąpiło i trwa na wieki połączenie dwóch sfer: katolickiej wiary i patriotyzmu, upostaciowanych w świętej triadzie „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Piętnastolecie Konkursu Musica Sacra Nova sprawowane na Jasnej Górze, to już wspaniała tradycja. Niechaj trwa – podkreślił poseł Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Laureatami Konkursu zostali: Michał Malec – pierwsza nagroda za utwór „O vos omnes”, ufundowana przez Metropolitę Częstochowskiego, abp. Wacława Depo; Beata Juchniewicz – druga nagroda za utwór „Lacrimoso”, ufundowana przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego; Jakub Szafrański trzecia nagroda za utwór „O vos omnes”, ufundowana przez Ministra Kultury.
Wsparcie finansowe na przedsięwzięcie przekazali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środki pochodziły z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, oraz Samorząd Województwa Śląskiego.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Metropolita Częstochowski ks. abp Wacław Depo, Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Podczas koncertu przybyli melomani usłyszeli także dwa wspaniałe kompozytorskie dzieła Pawła Łukaszewskiego: „Responsoria tenebrae”, napisany w 2010 roku oraz „Anima Christi”, powstały w 2018 roku.

Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał niemal 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Edward Pałłasz, Andrzej Koszewski, Krzysztof Penderecki czy Paweł Łukaszewski.
Zespół był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Nagrał 80 płyt CD, kaset magnetofonowych i video. W 2013 Chór z towarzyszeniem szwajcarskiego zespołu instrumentalnego Musica Fiorita nagrał 55 motetów Andrzeja Hakenbergera (1574–1627) opracowanych przez Jana Węcowskiego. Dwupłytowy album z tą muzyką ukazał się w październiku 2018. W lutym 2018 nakładem DUX ukazała się płyta Jubilatce z muzyką Ireneusza Łukaszewskiego.
Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 21 razy nominowane do nagrody Fryderyk, a pięciokrotnie ją zdobyły, ostatnio za „Marian Borkowski Choral Works” nagrodzoną w 2014 roku w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’or − nagród przynawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.
Chór należy również do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *