Piesze wędrówki młodych ekologów ze Zrębic


W szkole podstawowej w Zrębicach od wielu lat nauczyciele przyrody i biologii podejmowali różnorodne działania ekologiczne. Jednak dopiero w 2003 roku rozpoczęło swą działalność Szkolne Koło LOP pod kierunkiem Marii Matyi i Beaty Florczyk, nauczycielek nauczania zintegrowanego. Koło skupia 60 członków, uczniów z kl. I-III, a także ,,zerówki” i kl. IV.

W szkole podstawowej w Zrębicach od wielu lat nauczyciele przyrody i biologii podejmowali różnorodne działania ekologiczne. Jednak dopiero w 2003 roku rozpoczęło swą działalność Szkolne Koło LOP pod kierunkiem Marii Matyi i Beaty Florczyk, nauczycielek nauczania zintegrowanego. Koło skupia 60 członków, uczniów z kl. I-III, a także ,,zerówki” i kl. IV.
– Szkoła w Zrębicach znajduje się w okolicy, która wyróżnia się szczególnymi walorami krajoznawczo – turystycznymi. Las mamy w zasięgu ręki, a z okna mojej klasy widać Sokole Góry, które tworzy 10 kopulastych wzniesień porośniętych lasem mieszanym. Znajduje się tu również ponad 40 jaskiń i schronisk skalnych. Nie sposób oprzeć się takim urokom natury. Bardzo często wychodzimy na piesze wycieczki. Staramy się jak najlepiej poznać naszą okolicę. Zwiedzamy ją w różnych porach roku. Wędrówki mają na celu nie tylko pogłębienie wiedzy ekologicznej. Dzieci rysują, bawią się wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. A ruch na świeżym powietrzu pozwoli im na długo zachować dobrą kondycję – mówi Maria Matyja.
Wykorzystując walory przyrodnicze okolicy zorganizowano już dwa razy, z okazji Dnia Dziecka, całodzienny rajd na orientację. Każda klasa wędrowała samodzielnie inną trasą, według podanej instrukcji. Ponadto organizowane są wędrówki szlakami turystycznymi do Olsztyna, Złotego Potoku, Siedlca Janowskiego. – Właściwie wędrujemy po całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ostatnio byliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym – mówi Beata Florczyk.
Koło ekologiczne podejmuje również typowe działania, które mają na celu uwrażliwienie dzieci na przyrodę. Utrzymuje stały kontakt z nadleśnictwem w Zrębicach. Zimą uczniowie dokarmiają ptaki. Dbają o zwierzęta w schronisku przy ul. Gilowej i wspierają tę placówkę finansowo. W tegorocznej akcji ,,Głodny zwierzak” zebrano 150 zł. Uczestniczą też w wielu innych akcjach, np.: ,,Sprzątanie świata”. – Niestety, w naszym lesie są ogromne ilości śmieci. Zbieramy również makulaturę i zużyte baterie. W tym roku zebraliśmy 269 kg starych gazet i papierów – podkreśla Maria Matyja.
Na bieżąco organizowane są w szkole konkursy: wiedzy o przyrodzie, plastyczne, np.: na ,,Najładniejszy karmnik”, ,,Moja miejscowość”, ,,Wiosna na wsi”. Ponadto uczniowie Koła uczestniczą w konkursach przygotowanych przez częstochowski Zarząd LOP, tj. ,,Twórczość dziecka w wierszu ekologicznym”, ,,Przyroda Twój przyjaciel”, ,,Dokarmiamy ptaki zimą”. Każdy kończy się wystawą prezentowaną w budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Oddział w Częstochowie przy ul. Czartoryskiego, gdzie mieści się biuro Zarządu LOP. Obecnie prezentowana jest wystawa ,,Moja miejscowość”. – Był to konkurs fotograficzny. Tematyka jest bardzo różnorodna i ciekawa – podwórka, kościoły, lasy, jaskinie. Niedawno odbył się też konkurs ,,Mój przyjaciel zwierzak”. Dzieci mieszkają na wsi, nie dziwi więc fakt, że każde z nich ma przynajmniej jednego psa czy kota. Zatem uwrażliwienie na niedolę zwierząt nie jest im obce – podsumowuje Beata Florczyk.
Opiekunki Koła wydają także gazetkę szkolną ,,Co w trawie piszczy”, w której zawarte są ciekawostki przyrodnicze.

ANNA KNAPIK-BEŚKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *