Pieniądze na ekologię dla TAURON-u


Ponad 141 milionów unijnych funduszy popłynie do firmy TAURON Ciepło. Inwestycje poczynione dzięki tym środkom w znaczący sposób poprawią jakość powietrza w województwie śląskim.
30 sierpnia br. w Katowicach TAURON Ciepło zawarł umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE).

Program jest częścią projektu Grupy Tauron Oddychaj Powietrzem. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.
W ośmiu miastach (Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Sosnowcu, Czeladzi, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach) zlokalizowane są zakłady, w których realizowane będą projekty ograniczające niską emisję i do których popłyną unijne środki.
– Zmodernizowanych zostanie 855 węzłów cieplnych, prawie 100 km sieci ciepłowniczej ulegnie modernizacji, a o około 50.000 ton dwutlenku węgla zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych. To są konkrety – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Realizowany przez TAURON Ciepło Program, ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W grudniu 2016 roku TAURON Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach Działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Łączna wartość środków finansowych przewidzianych na realizację PLNE to około 250 milionów złotych z czego wartość dofinansowania z WFOŚiGW w Katowicach wyniesie ponad 141 milionów złotych. Dofinansowanie będzie pochodzić ze środków Funduszu Spójności.
– TAURON już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia w tym obszarze i dlatego w roku 2017 podeszliśmy do tego problemu systemowo. Przygotowaliśmy kompleksowy Program, który ukierunkowany jest na realizację konkretnych rozwiązań systemowych – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.
W ramach tego, prawdopodobnie największego w skali regionu przedsięwzięcia, do 2022 roku TAURON Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją tj.: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice.
– Bardzo nas cieszy podpisanie tych umów – to oznacza, że nasze działania w kierunku likwidacji smogu na terenie Śląska i Zagłębia mają szanse być jeszcze bardziej intensywne i efektywne. Liczymy na to, że Program Likwidacji Niskiej Emisji uruchomiony przez TAURON Ciepło zachęci naszych odbiorców do ubiegania się o wsparcie finansowe na kompleksową termomodernizację obejmującą instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania i ciepłej wody. O środki te mogą się starać wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe – mówi Jacek Uhryn, prezes zarządu TAURON Ciepło.
________________________________________
Warto zaznaczyć, że tylko w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zawarł umowy na ponad 180 milionów złotych na inwestycje o wartości ponad 380 milionów złotych. Unijne fundusze popłynęły już do: Tychów, Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Chorzowa. Dzisiaj jeszcze podpisujemy kolejne umowy ze Spółką Ciepłowniczą z Jaworzna na kolejne inwestycje.
Dzięki tym wszystkim działaniom:
• spadnie emisja gazów cieplarnianych (CO2) o ponad 57.000 ton rocznie,
• zmniejszeniu ulegnie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280.000 GJ,
• budowie lub modernizacji poddanych zostanie łącznie ponad 120 km sieci ciepłowniczych,
• 35.000 metrów kwadratowych powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji.
– Jeśli do tego dołożymy blisko 26 milionów złotych skierowanych do gmin na programy ograniczenia niskiej emisji oraz ponad 4,2 miliona złotych na dofinansowanie wymiany pieców, tzw. „kopciuchów” w ramach naszego programu SMOG STOP, to pokazuje tylko tegoroczny, konkretny wkład Funduszu w kompleksowe rozwiązywanie problemu nadmiernej emisji szkodliwych substancji powstających przy tradycyjnych sposobach produkcji energii cieplnej – mówi Andrzej Pilot, prezes Funduszu.

fot: WSOŚiGW w Katowicach
Prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot (w środku) przekazuje umowę prezesowi zarządu TAURON Ciepło Jackowi Uhrynowi. Z prawej strony stoi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *