11 kwietnia br. Gimnazjum nr 5 w Częstochowie zaprosiło na niezwykle piękny patriotyczny koncert z okazji 73. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na scenie w gościnnych progach Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza wystąpili uczniowie gimnazjum oraz… jego dyrektor Danuta Caban. Wykonali pieśni z różnych okresów polskiej historii, również te nawiązujące do tragicznej zbrodni katyńskiej.
Pomysłodawczynią wieczornicy była nauczycielka języka polskiego Grażyna Wojtasik, która przygotowała scenariusz. Był to już drugi taki koncert z jej inicjatywy. Nad przedsięwzięciem organizacyjnie pochyliły się także nauczycielka muzyki Dorota Marlińska i nauczycielka plastyki Aneta Tkacz. – Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej. W świadomości i sercach Polaków pamięć o ofiarach tej okrutnej zbrodni jest wciąż żywa. Biorąc udział w rocznicowych obchodach chcemy potwierdzić, że uczymy dzieci i młodzież tego, by marząc o swojej przyszłości nie zapominali skąd pochodzą i dokąd zmierzają – mówi Grażyna Wojtasik.
W programie udział wzięli: instrumentaliści – Karolina Berniak (skrzypce) studentka z Krakowa, student Robert Bykowski (akordeon, instrumenty klawiszowe), uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 5 – Michał Michalik (puzon) oraz Klaudia Kocaj, Igor Skowronek, Oskar Kaczmarzyk (gitary). Pieśni wykonali: Ewa Bielecka,Wiktoria Sukiennik, Karolina Kolompar, Sonja Siemianowicz, Kasia Ginter, Dominika Sitek, Michał Ryzner, Michał Michalik (absolwent Gim. 5, obecnie uczeń I LO, Anna Pytlak . Wszyscy tworzą zespół Dysonans. Młodzież zaśpiewała pieni: „Czarna sukienka”, „Sen o Katyniu”, „Modlitwa”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Pytasz mnie”, „Miejcie nadzieje”, „Wojenko, wojenko”, „Ojczyzna”, „Moja matko, ja wiem…”, „O mój rozmarynie”. „Cisza. Modlitwa katyńska”, „Powrócisz tu”, “Ostatni list. Katyń 1940″, „Biały krzyż”, „Moja matko, ja wiem”, „Mury”, „Deszcz jesienny”, „Przybyli ułani”.
– Przez to wspólne śpiewanie pragniemy pokazać, że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc. A nasze serca biją w polskim rytmie – mówili prowadzący koncert Dominika Haładyj i Rafał Kała.
Program zobaczyli między innymi, poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak i przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski. – Musimy pamiętać o Katyniu. To była przemyślana akcja Sowietów, uderzająca w polską elitę i naszą ojczyznę – powiedział naczelnik Stefaniak.
Poseł Szymon Giżyński dziękując za możliwość uczestnictwa w patriotycznym wydarzeniu wskazał, że patriotyzm jest naturalnym uczuciem do Ojczyzny, jak dziecięca miłość do matki. – Poprzez spektakl, który zbudowaliście Państwo na motywie dumy narodowej, połączyliście wszystkie formy patriotyzmu, integrując wszystkie jego barwy – powiedział poseł Szymon Giżyński.
Podczas wieczornicy rozstrzygnięto I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Katyniu W tablicach katyńskich pamięci zapisane”. Przedsięwzięcie jest inicjatywą Wydziału Edukacji UM Częstochowy i Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie, a patronat nad nim objął Krzysztof Matyjaszczyk prezydent Częstochowy. Pomoc w organizacji konkursu oraz nadzór merytoryczny wzięła na siebie Akademia Jana Długosza, będąca, wraz z IV LO im. H. Sienkiewicza, współorganizatorem przedsięwzięcia.
I miejsce zajął Piotr Sadowski z I LO Społecznego im. Z. Herberta STO w Częstochowie; II – Maciej Sikora – I LO Społecznego im. Z. Herberta STO w Częstochowie, III – Karol Hajduk z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie. Wyróżnienie otrzymali: Alicja Grudzińska z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie, Dominik Majczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu.
GAW