10 kwietnia na wieść o rozbiciu polskiego samolotu w Smoleńsku z Parą Prezydencką Rzeczypospolitej Polski na pokładzie zamarła cała Polska. Pan Prezydent Lech Kaczyński i Jego Małżonka Maria Kaczyńska udawali się z liczną delegacją na obchody 70. rocznicy Mordu Katyńskiego. Zginęli wszyscy. 96 osób. Prezydent Lech Kaczyński, Jego Małżonka Maria Kaczyńska, posłowie, senatorowie, szefowie najważniejszych instytucji państwowych, dowódcy Wojska Polskiego, kapłani, załoga samolotu, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Najlepsi z najlepszych. Polska Elita. Ich śmierć ma wymiar wielkiego symbolu. Złożyli życie na ołtarzu Ojczyzny.
Trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotarła do Polski 11 kwietnia. Para Prezydencka zostanie pochowana w niedzielę, 18 kwietnia, na Wawelu w Krakowie, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, zwaną również Kryptą Marszałka Piłsudskiego
CZĘSTOCHOWA ŁĄCZY SIĘ W BÓLU
Częstochowa natychmiast przyłączyła się do rodzin poległych w Smoleńsku. 10 kwietnia o godz. 15.30 na Jasnej Górze odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji tragicznie zmarłych. Wzruszające kazanie wygłosił przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, który przewodniczył nabożeństwu. – Bracia i siostry katyńskiego lotu, co powiecie nam teraz, co powiecie Polsce, co powiesz nam Panie Prezydencie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, co powiecie wy, czcigodni małżonkowie Lechu i Mario Kaczyńscy, czyż nie osierociliście swej Ojczyzny. Co powiecie biskupi i kapłani, co powiecie dzieci rodziny katyńskiej, co powiecie panowie ministrowie, panie i panowie Parlamentu Rzeczypospolitej, co wy powiecie panowie generałowie nam dziś? Powiemy wam: módlcie się o Boże miłosierdzie dla nas i dla Ojczyzny naszej, miłujcie Boga i Polskę – wołał w homilii przeor Jasnej Góry. W modlitwie uczestniczyli innymi prezydent Częstochowy Piotr Kurpios, posłanka PO Halina Rozpondek, poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński.
10 kwietnia o godzinie 18.00 opłakujący śmierć tragicznie zmarłych w katastrofie w Smoleńsku zebrali się na uroczystej Mszy świętej w archikatedrze. W obecności parlamentarzystów, władz miasta licznych pocztów sztandarowych Metropolita Częstochowski ks. arcybiskup Stanisław Nowak, który przewodniczył modlitwie mówił. – Bólem przepełnione są serca, bo zginęli przedstawiciele narodu, rzecznicy różnych naszych spraw. Mamy prawo powiedzieć, że zginęła elita narodu, tak jak siedemdziesiąt lat temu. Od dziś to już zwielokrotniony Katyń, który przechodzi do historii jako wielka tragedia Polski. Podwójnie płaczemy: nad wydarzeniami sprzed siedemdziesięciu lat i dzisiejszym. – Co mamy czynić? Wołamy do Matki Bożej przytul naród – mówił abp Stanisław Nowak.
Na uroczystość organizacje państwowe i polityczne wystawiły poczty sztandarowe.
Szczególnego wymiaru nabrały obchody finalizujące projekt „Katyń – ocalić od zapomnienia”. O godzinie na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze 9.30 tłumy zgromadziły się. Swoje poczty sztandarowe wystawiły prawie wszystkie szkoły z miasta i regionu częstochowskiego, Prawo i Sprawiedliwość, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie „WiR”, organizacje wojskowe i kombatanckie i liczne instytucje. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył Metropolita Częstochowski Ksiądz Arcybiskup Stanisław Nowak przeszedł pochód . Aleją Najświętszej Maryi Panny uczestnicy celebry udali się na plac (przy trasie DK-1, za Galerią Jurajską), gdzie uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych, placówki realizującej projekt „Katyń… ocalić od zapomnienia” posadzili 70 Dębów Pamięci ku czci 70. zmordowanych w Katyniu częstochowskich żołnierzy. Na placu odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe umieszczone przy Dębach Pamięci. W trakcie uroczystości osobistości państwowe i miejskie posadziły siedem symbolicznych Dębów ku czci zamordowanych Polaków w Katyniu oraz dwa ku czci Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i Ostatniego Prezydenta na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Częstochowy. Wśród osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem był także pochodzący z Częstochowy Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich..
Szacunek ofiarom katastrofy i współczucie ich rodzinom mieszkańcy Częstochowy wyrazili także wieszając flagi na budynkach na terenie całego miasta. O 20.30 na Placu Pamięci Narodowej, wspólnie z harcerzami, zapalili znicze. W głównym budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 wyłożona została księga kondolencyjna, do której swoje wyrazy współczucia wpisują częstochowianie i goście naszego miasta.
10 kwietnia o godzinie 20.30 na placu Pamięci Narodowej częstochowscy harcerze spotkali się na uroczystym apelu, aby uczcić pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Pomysłodawcami oraz organizatorami akcji byli instruktorzy Hufca ZHP Częstochowa: pwd. Marta Prześlak oraz pwd. Mateusz Sitek. W apelu poza harcerzami oraz instruktorami uczestniczył prezydent Częstochowy Piotr Kurpios. Na apelu stawili się również mieszkańcy naszego miasta. Wszyscy uczestnicy przynieśli białe i czerwone znicze. Zapalone oraz ułożone w krzyż dały świadectwo naszej pamięci.
Wspólnie zaśpiewany został Hymn Narodowy, następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Apel zakończył się wykonaniem Hymnu ZHP.
14 kwietnia o godz. 16.00 w sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Częstochowskiego oraz sesja Rady Miasta Częstochowy. Radni wspólnie uczczą pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Odczytano listę osób poległych, po czym nastąpiła minuta ciszy. Przedstawiciele obu Rad przeszli na Plac Biegańskiego i przed tablicą memorialną złożyli kwiaty i zapalić znicze.
14 kwietnia w Klubie Politechnik w niezwykle podniosłej atmosferze odbyło się specjalne posiedzenie Senatu Politechniki Częstochowskiej. Przybyłe na uroczystość władze uczelni, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, władze miasta oraz wykładowcy i studenci Politechniki Częstochowskiej minutą ciszy uczcili śmierć tragicznie poległych w katastrofie w Smoleńsku. W imieniu całej społeczności akademickiej głęboki żali i smutek Rodzinom zmarłym złożyła rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron. – Karty polskiej historii są poza wyobrażeniem ludzkim. Mówi się, że człowiek umiera trzy razy. W chwili śmierci, gdy umierają ci co go pamiętają i gdy zanika pamięć o człowieku. Pamięć o Katyniu nigdy nie umrze – mówiła rektor Maria Nowicka-Skowron. Senat Politechniki jednogłośnie podjął okolicznościową uchwałę, w której złożył hołd tragicznie zmarłym Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz wszystkim, którzy zginęli w katastrofie. Modlitwę za tragicznie zmarłych odprawił Metropolita Częstochowski Ksiądz Arcybiskup Stanisław Nowak.
15 kwietnia o godz. 12.00 spod auli wydziału zarządzania PCz ruszył pochód żałobny społeczności akademickiej uczelni Akademicki marsz Pamięci. Na zdjęciu władze uczelni: prorektor prof. dr hab. Jerzy Szkutnik, prorektor prof. dr hab. Zygmunt Nitkiewicz, rektor prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron, prorektor prof. dr hab. Jacek Przybylski i prof. dr hab. Alfreda Zachorowska.
R
r