ZHP w III Rzeczypospolitej (2)
Po nastaniu III Rzeczypospolitej – od 1989 roku następował powolny proces nawiązywania do przedwojennych, wypróbowanych tradycji skautowskich, przyjętych przez ZHP jeszcze w 1910 roku. Częstochowski ZHP w roku 2000 obchodził 90-lecie istnienia. Obecnie, w 2002 roku, każda uroczystość harcerska, każdy capstrzyk poprzedzone są Mszą świętą, zawsze odprawianą w jakiejś wzniosłej intencji.
Modląc się za Ojczyznę oraz za tych co w jej obronie polegli musimy być przekonani do tego, że nie możemy dać się nikomu poniżać. W czasie wspomnianych uroczystości, o których pisaliśmy przed tygodniem, ksiądz infułat odniósł się do obecnych na rocznicowej Mszy św. żołnierzy niepodległości, którzy wywalczyli III Rzeczpospolitą. Zwracając się do młodzieży podkreślił, że nastał czas, gdy Ojczyzna nie wymaga od nas ofiary krwi. Miłość do Ojczyzny można wyrazić nauką i sumiennością. Polska potrzebuje ludzi sumienia. Polska stawia na młodzież, bo jest przyszłością narodu. Zakończyło uroczystości wystąpienie wiceprezesa Zarządu Okręgu ŚZŻAK por. Mirona Gospodarka.
Na koniec harcerze, w takt orkiestry dętej udali się przed pomnik Poległych w Obronie Ojczyzny na Placu Pamięci Narodu. Tutaj, przesłanie do członków ZHP wygłosili: hm Mirosława Błaszczak-Całusińska – zastępczyni Komendanta Hufca ZHP, która odniosła się do heroizmu harcerzy z Szarych Szeregów, jako młodocianych żołnierzy niepodległości. Walcząc u boku Armii Krajowej dali bezprzykładny wyraz poświęcenia dla Ojczyzny. Przykład godny do naśladowania dał komendant hm Adrian Staroniek: “Stało się tradycją, że w obliczu Pomnika Poległych w obronie Ojczyzny spotykamy się, by uczcić pamięć tych, którzy polegli w tragicznej wojnie. Niech ten dzień będzie okazją do pogłębienia zainteresowań historią ojczystego kraju, realizacji idei wychowania w pokoju, wartości tak bliskich każdemu Polakowi. Sprawmy, by stały się własnością młodych i najmłodszych, dziś wstępujących w życie. Złóżmy należny hołd żołnierzom oraz wiernym Harcerskiemu Przyrzeczeniu harcerkom i harcerzom. W imieniu organizatorów dziękuję serdecznie wszystkim zebranym na dzisiejszej patriotycznej uroczystości obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Apel poległych orzz zmarłych twórców Polskiego Państwa Podziemnego przeprowadził dhm Ryszard Stefaniak. Zaangażowanymi w uroczysty przebieg świętowania byli także: dhm Edward Szostak, dhm Beata Król-Stroba, dhm Ryszard Jakubiak, dhm M. Więckowski, drużynowi i sami harcerze.
TADEUSZ GAŁECKI